Hat szűk esztendő után..
2018.02.21 | 07:00
Hat szűk esztendő után..  A 2017-18-as szezonra fontos változásokat vezettek be az Osztrák Futsal Bajnokság lebonyolításában. A korábbi torna jellegű bonyolítási rendszer és a futóórás időmérés megszűnt. Az új rendszerben a 10 csapatot az előző évi helyezések alapján két csoportra osztották. A csoportokban mindenki játszott mindenkivel oda-vissza, majd a két csoport első két helyezett csapata bejutott a rájátszásba, ahol oda-visszavágós elődöntő illetve helyosztó meccsek voltak. Így minden héten csak 1 meccset játszottak a csapatok, normál futsal szabályok szerint. Ez egy fejlődés a bajnokságra nézve, azonban sok csapatnak rossz is, mert 8 mérkőzés után véget ért számukra a szezon, míg a korábbi rendszerben mindenkinek 18 meccset kellett játszania. Kezdetben a csapatok is kétkedve fogadták az újítást, azonban az biztos, hogy az idei bajnokság sokkal izgalmasabb volt, és minden csapat tanulhatott ebből az első próbálkozásból. A bécsújhelyi 1. FC Murexin Allstars Wiener Neustadt csapata idén is Lekics Józseffel a kapujában kezdett neki a szezonnak, és mivel több kulcsjátékos a nagypályás idény alatt kidőlt sérülés miatt, ezért René Gaida edző reaktiválta Joó Bálintot és Egle Lászlót is, akiket a magyar futsal követői még a korábban a Haladásnál eltöltött évekből ismerhetnek. A Murexin gárdája nagyszerűen, egy városi derbi megnyerésével kezdte a szezont, majd ezt követte még két győzelem, így 3 meccs után már sokan elkönyvelték a csapat helyét a playoffban. Ekkor azonban az új szerzemény, a csapat legjobb játékosa Samir Nuhanovic 3 mérkőzésre szóló eltiltást kapott, így nehéz helyzetbe került a bécsújhelyi gárda. A nagy rivális Vienna Walzer ennek megfelelően egy nagyon érett játékkal simán vitte el a 3 bajnoki pontot René Gaida edző csapatától, ezzel megindítva a csapatot a lejtőn. A következő mérkőzésen sokáig úgy tűnt sikerült kiheverni a bécsi csapattól kapott pofont a Murexinnek, azonban a városi rivális Fortuna Wiener Neustadt 5csapata ellen a 7-3-as vezetés sem volt elegendő a pontszerzéshez, és ehhez hozzájárult az ellenfél kapusa, aki egy hatméterest, és 3 kisbüntetőt is értékesített az utolsó 5 percben, végül pedig 8-7-re diadalmaskodott a Fortuna, ami nagyon megtörte az Allstars csapatát. Ekkor a biztos kieső, a liga talán legszerényebb képességű csapata az FC Internationale Wien ellen még egy újabb 9-4-es győzelem következett, de a két vereségnek köszönhetően már nagyon sűrű volt a csoport. Ebben a helyzetben került sor idegenben a Futsal Klagenfurt elleni mérkőzésre, ahol a klagenfurtiaknak élet-halál kérdése volt a győzelem, míg a Murexin már egy döntetlennel is közel került volna a rájátszáshoz. Erre a mérkőzésre már visszatért eltiltásából Nuhanovic, akinek vezérletével, és Lekics József jó teljesítményével hamar 4-1-re vezetett a tavalyi ezüstérmes. Azonban újra előjött a csapat legnagyobb problémája, és a második bekapott gól szinte padlóra küldte a társaságot. A szünetben még maradt az előnyből, de érezni lehetett, hogy a vendéglátóknál van a lélektani előny. A második félidő elején hamar egyenlített is a Klagenfurt, azonban ekkor még nem tudta átvenni a vezetést. Azonban 5-5 után már nem volt visszaút a Murexin számára, Samir Nuhanovic újabb piros lapja mellett el kellett könyvelni a harmadik vereséget, ami azt jelentette, hogy nem elég az utolsó fordulóban legyőzni a Vienna Walzer csapatát, a többi meccsnek is úgy kell végződnie, hogy a Murexin kerüljön az elődöntőbe. A Walzer elleni csatát, nagyszerű, taktikus játékkal, a három magyar játékos jó teljesítményével, Egle László győztes góljával 4-3-ra meg is nyerte a Gaida-csapat, de ez önmagában nem lett volna elegendő, hiszen az utolsó fordulóban a Murexin szabadnapos volt, míg a Walzer a Fortuna legyőzésével megelőzhette volna a bécsújhelyieket. Eközben a Klagenfurt már páholyban érezhette magát. Ekkor azonban ismét előkerült az osztrák rendszer egy furcsa része. A Walzer elleni meccset megóvta a Murexin és a Walzer csapata is, mert a bécsieknél egy másik csapattól igazol új játékos lépett pályára, míg az Allstarsban egy teljesen új igazolás, aki korábban még sehol nem futsalozott. A szabályok szerint a téli átigazolási időszakban bejelentett új játékosok nem rendelkeznek játékjogosultsággal, és ezt próbálta meglovagolni mindkét csapat. Mint a döntésnél kiderült, ez csak arra vonatkozik, ha egyik csapattól a másikba igazol valaki télen, akkor ő csak a következő szezonban, vagy a kupában léphet pályára. Az teljesen új játékosok viszont bármikor, így végül a Murexin 6-0-s gólkülönbséggel kapta meg a mérkőzés 3 pontját, ami azt is jelentette, hogy René Gaida tanítványai a második helyen jutottak a playoff-ba, ahol az ősi rivális Stella Rossa csapata várt Egléékre. A Stella a papíron erősebb csoportból jutott elsőként tovább, és úgy tűnt, hogy idén végre vissza tudja foglalni helyét az osztrák futsal trónján. Azonban ehhez a Murexinnek is volt egy-két szava. A bécsújhelyiek idegenben kezdhették a párharcot, és a visszatérő Samir Nuhanovic-csal a soraikban valami megváltozott játékukban. Lekics József kapusnak már nem kellett annyiszor ziccerben hárítania, a csapat érett futsalt mutatott, nem voltak kilengések a mérkőzésen belül. A Murexin végig vezetve nyert idegeben 5-4-re. Ebben az eredményben a kiemelkedő teljesítményt nyújtó Nuhanovicon kívül nagy szerepe volt Egle László tanári gólpasszának, Joó Bálint nagyszerű védőmunkájának, illetve a kapuban Lekics Józsefnek is. Azt azonban mindenképpen ki kell hangsúlyozni, hogy a Murexint a Samir Nuhanovic-Vahid Muharemovic páros repítette. Ők ketten idén kiemelkedtek játékuk érettségével az egész osztrák mezőnyből. A második mérkőzésen a Murexin hazai pályán a saját, kontrára épülő játékát játszhatta, és ez nagyon feküdt is René Gaida csapatának, akik magabiztosan 5-3-ra győzve jutottak a döntőbe, ahol a Klagenfurtot búcsúztató tavalyi bajnok FC Diamant Linz várt rájuk. Tavaly a csapatok mindkettő meccsét a linziek nyerték könnyedén, mint az egész bajnokságot, most azonban érezni lehetett, hogy valami változott. A döntő első meccsén Bécsújhelyen a vendégek kezdtek támadóbb szellemben, azonban 3 megpattanó lövéssel gyorsan nagy előnyre tett szert a Murexin. Ekkor Lekics József pillanatai jöttek, akik több bravúros védéssel tartotta csapatát kapott gól nélkül, és amikor már ő is verve volt, akkor a kapufa kisegítette. A félidő vége felé a Linz elvesztette egy páros kiállítással a legjobb játékosát, míg a Murexin Jürgen Röcher csapatkapitányt, de ez sem vetette vissza a csapatot, és 5-0-s előnnyel mehettek az öltözőbe. A második félidő elején tovább növelte előnyét a hazai gárda, és amikor már szinte a padlón volt a linzi csapat egy meggondolatlan kicsúszás Lekics József részéről, illetve egy könnyű síppal befújt 6 méteres azt eredményezte, hogy a vendégek is feliratkoztak a gólszerzők közé. 6-1 még nem jelentett volna semmit, de kiütközött a fáradtság a hazaiakon, akiknek kevesebb cserelehetőségük volt, így gyorsan 6-3 lett az eredmény, két nagyszerűen kijátszott linzi helyzettel. Majd Samir Nuhanovic jelezte, hogy még nincs vége a shownak, és gyönyörű gólja után újra lendületbe került a Murexin. Gyorsan 9-3 lett az eredmény, és itt már szétesőben volt a Linz, két kapufát is rúgtak a hazaiak, ami meg is bosszulta magát. A kihagyott helyzetek, a kicsit könnyelműbb játék következtében kontrákból sakk-matt helyzeteket teremtettek a vendégek, és másfél perccel a vége előtt már 9-6 állt az eredményjelzőn, és egy fantom szabálytalanság miatt, amit talán csak a játékvezető látott, Samir Nuhanovic a kiállítás sorsára jutott. Sajnos az emberhátrányt nem tudta kivédekezni a teljesen elfáradt hazai csapat, így egy nagyszerű kezdés után meg kellett elégedni a 9-7-es győzelemmel, ami veszélyesnek tűnt a visszavágó előtt, és úgy nézett ki, hogy Nuhanovic sem lehet ott a döntő párbajban. 2A mérkőzés után a bajnokságot közvetítő csapat részéről a két kiállításról felkerültek a felvételek a közösségi médiába, és látható volt, hogy míg a páros kiállításnál a kakaskodásban mindkét fél részéről észrevehető volt a tettlegesség, addig Nuhanovic kiállításánál alig észrevehető fizikai kontaktus volt csak, és a „szenvedő” linzi játékos nevetve távozott a helyszínről a kiállítás után. Hosszas elemzés után a szövetség azt a döntést hozta, hogy a páros kiállítást helyben hagyta, viszont Nuhanovic a piros lap ellenére pályára léphet a visszavágón. Természetesen linzi oldalról ennek nem örültek, és ha őszinték akarunk lenni egy ilyen döntő mérkőzésen mindkét kiállítás játékvezetői túlkapás volt, maga a mérkőzés hangulata, a két csapat egymáshoz való viszonya és a játékosok közötti lökdösődés sem volt piros lappal büntetendő. Így viszont a Murexin kétgólos előny birtokában, teljes kerettel utazhatott Linzbe, a bajnokság egyik legjobb hangulatú csarnokába, ahol teltház előtt egy igazi ünnepi mérkőzéssel ért véget az idei szezon. A mérkőzésen a Linz csapata természetesen nagy elánnal támadott, szinte Lekics kapus hátát vágta a háló néha, annyira beszorult a bécsújhelyi alakulat, azonban pár távoli lövésen kívül igazi helyzetet nem sikerült kidolgozni a hazaiaknak. Az első igazán veszélyes kontrából azonban Ante Bezer révén betalált az Allstars csapata, és ez azt jelentette, hogy a bajnoki címhez már 4 gólt kellett volna rúgni a Linznek, ugyanis Ausztriában nem számít extraként az idegenben lőtt gól. Bármely kétgólos linzi győzelem esetén jöhettek volna a büntetők. Azonban inkább a bécsújhelyi helyzetek jöttek, és csak a hazai kapus, Agan Fejzic nagyszerű formájának volt köszönhető, hogy félidőben csak 1-0-ra vezettek René Gaida fiai. A második félidőben folytatódott a linzi nyomás, és a Murexin kontrák sora, ami után egy távoli szabadrúgásból Samir Nuhanovic szerezte meg a második Murexin találatot. Ekkor kicsit agresszívabb, néhol talán már túl agresszív is lett a linzi csapat, sorra jöttek a ziccerek, pár nagyobb Lekics védés után végül a hazai csapatkapitány Renail Husic használta ki, hogy a magyar kapus a kontra végén nem jól zárta a szöget. Szinte rögtön az első hazai gól után jött a második, és mivel még 10 perc volt hátra a döntőből, úgy tűnt a Linz idén is megnyerheti a bajnokságot. Ekkor azonban jött a Murexin másik kulcsembere, Vahid Muharemovic, és kapufáról bevágódó találatával szertefoszlatta a linzi álmokat. Hiába támadott tovább a Linz, és hiába sikerült egy eladott labda után a harmadik gólt is begyötörniük, látható volt, hogy ezen a napon nem veheti el senki a bajnoki aranyat az Allstars csapatától. Még jött 1-2 könnyebb védés Lekics kapus részéről, próbálkoztak vészkapus játékkal a hazaiak, de ebből csak egy eladott labda és a negyedik Murexin gól lett. Végül 18 másodperccel a vége előtt a linzi játékosok megálltak, és elindultak kezet fogni, az új bajnokokkal! FC Diamant Linz – 1.FC Murexin Allstars Wiener Neustadt 3-4, összesítésben 10-13, ezzel a 2011-12-es szezon után újra Bécsújhelyre került a bajnoki arany! 3A szezon megpróbáltatásai után megérdemelten, a playoffban hibátlan teljesítményt nyújtva a Murexin csapata várhatja a nyarat, és vele a Bajnokok Ligája selejtezőjét, ahol remélhetőleg még további sikereket ér el a csapat. A három magyar játékos teljesítményét értékelve el kell mondanunk, hogy Joó Bálint egyenletes, jó teljesítménnyel, agresszív védőmunkával járult hozzá ehhez a bajnoki címhez, a bajnokság végére reaktivált Egle Lászlónak döntő érdemei voltak abban, hogy az elődöntő első mérkőzésén nyerni tudott a csapat idegenben, és amikor pályára került jó teljesítménnyel, remek labdatartással segítette a csapatot. A kapuban Lekics József az egész szezonban nagyjából 15 percre ült csak a kispadon. Egy mérkőzéstől eltekintve, ahol az egész csapattal együtt ő is gyengén teljesített, jó formában védett, stabilitást adott a csapatnak, és a döntőben mindkét mérkőzésnek volt olyan időszaka, ahol az ő bravúrjai kellettek ahhoz, hogy maradjon a különbség a két csapat között, így kulcsszerepet vállalt a bajnoki arany megszerzésében. Azonban itt is ki kell emelni, hogy ez az aranyérem nagyban a Samir Nuhanovic-Vahid Muharemovic páros kiemelkedő teljesítményének köszönhető, akik közül Nuhanovicot választották a szakvezetők a Osztrák Futsal Liga legjobb játékosának. Hat év után újra osztrák bajnok tehát az 1. FC Murexin Allstars csapata, így a hazai bajnokság aranyérmesén kívül is lesz kiért szorítani a futsal magyar szerelmeseinek a nyári Bajnokok Ligája sorsolásán.  - Lekics József -

2024.04.16 | 11:08
2024.04.08 | 13:35

2024.04.16 | 20:00
2024.04.15 | 07:15
2024.04.13 | 20:15
2024.04.10 | 09:45
2024.03.18 | 22:30
2024.03.17 | 10:00