Ragadics Ferenc az MLSZ Futsal Bizottságának alelnöke, valamint az UEFA Futsal és Beach Soccer Bizottságának a tagja. Az elõbbit tizenharmadik, az utóbbit pedig immár hetedik éve tölti be. Vele beszélgetünk a futsalról. Ezen belül a mi, magyar futsalunkról is, és kitekintünk a szakág nemzetközi életére is.
Ön szerint milyen a futsal megítélése, támogatottsága az UEFA-n belül, milyen lehet a jövõképe a szakágnak nemzetközileg?
- Az UEFA a Futsalt a professzionális panelébe emelte és e döntésével egyértelmûen kifejezte fejlesztési támogatását a futsal mellett. Az UEFA illetékesei folyamatosan kapcsolatban vannak azon országokkal, akik még nem indítottak nemzeti válogatottat és nem neveztek az UEFA Futsal Cup küzdelmeire. Nagy elõrelépés, hogy évente folyamatosan sikerül bõvíteni az induló országok számát. Az idén Európában 48 ország válogatottja indult az EB selejtezõ sorozatán, valamint 44 ország bajnokcsapata vett részt a Futsal Cup küzdelmeiben. 2012 májusában az UEFA Münchenben megrendezte a Bajnokok Ligája döntõje elõtt az elsõ Futsal napot az Olimpiai parkban. A tó mellett felállított futsal pályán egész napos eseménysorozat keretében, a Német Labdarúgó Szövetséggel közösen népszerûsítette a futsalt. Az UEFA a Futsal Napot minden évben a Bajnokok Ligájának döntõ helyszínén fogja megtartani, melynek következõ színhelye London 2013 májusa. Az UEFA 2014-tõl bevezeti az akkreditált futsal edzõképzést. A bizottság legfontosabb feladatának tekinti,hogy támogassa és elõkészítse az Európa Bajnokság selejtezõ rendszerének átalakítását. Tervünk, hogy hasonlóan a labdarúgáshoz a csoportokon belüli oda-visszavágómérkõzések keretein belül szervezõdjenek a selejtezõ mérkõzések. Ezen kívül 37 ország javasolja és támogatja az U21-es Európa Bajnokság megrendezését
Milyen tájékoztatást tud adni a Beach Soccerel kapcsolatos UEFA álláspontról?
- Az UEFA jelenleg nem tervezi saját szervezésben a Strandlabdarúgó Európa Bajnokság kiírását, mivel az Európai szövetség csak olyan eseményt rendez, melynek jogaival kizárólagossággal rendelkezik.
Hol helyezkedünk el jelenleg a sportág nemzetközi térképén, milyen a megítélésünk a világban?
- A magyar futsal Európában jelenleg a második vonalban helyezkedik, de az élvonalban szereplõ országok többségében profizmus van és ezért a különbségek évrõl évre nagyobbak. Az élvonal elszakadásával egyidejûleg a második és harmadik vonal közötti különbségek egyre kisebbek és a harmadik vonalbeli országok válogatottjainak fejlõdésével nagyon kiegyenlítetté vált a mezõny. Az UEFA szervezetén belül elismerik a magyar futsal szervezettségét, mivel a professzionális bajnokságokat szervezõ országok után a magyar bajnoki rendszer a legszervezettebb, és az egyik legtöbb kategóriában mûködõ bajnoksággal rendelkezik.
Hogyan értékeli a honi futsal jelenlegi állapotát, ezen belül is a 2012-es esztendõt?
- Óriási eredménynek tartom, hogy az utánpótlás bajnokságok beindultak és mûködnek. A magyar futsal elkezdett alulról építkezni és bízom benne, hogy hosszútávon eredményes lesz. Hatalmas elõre lépés, hogy az MLSZ kinevezte Kozma Mihály urat szakág vezetõnek és megbízta a magyar futsal közép és hosszú távú fejlesztési tervének kidolgozásával 2020-ig. Ezen kívül kinevezett hét futsal instruktort, akiknek feladata az utánpótlás bajnokságok szervezése, a futsal tömegesítése és népszerûsítése.
A magyar futsal elmúlt évtizedének jellemzõje volt a másként gondolkodás, a külön-utasság, a vita, civakodás. Lát-e elmozdulást errõl a tarthatatlan állapotról?
- Igen, a futsal televízióban megjelenéséért a csapatok soha nem tapasztalt egységben dolgoznak, melyrõl a MLSZ-t is írásban tájékoztatták. Megértették, hogy csak közösen tudnak eredményt elérni, és ha közösek a célok, abban az esetben az MLSZ is támogatja elképzeléseiket segíti a fejlõdésüket. Nagyon remélem, hogy az elképzelések 2013 januárjában megvalósulnak és a futsal újra látható lesz a televízióban.
Mi lehet a magyar futsal jövõje: profi, vagy amatõr? Csömör, vagy Rába ETO? Dream Team SE, vagy Dunakeszi Kinizsi?
- Természetesen a profizmus, de a jelenlegi gazdasági helyzetben ez nehéz kérdés. A legfontosabb feladat az lenne - amihez nem szükséges rengeteg pénz csak szakértelem - hogy az egyesületek igazi felépített szervezetben dolgozzanak, de jelenleg ez sajnos nagyon kevés futsal klubról mondható el. Természetesen amatõr csapatokra is szükség van, hiszen õk jelentik a piramis alját.
Hogy állunk a nõi futsallal? Mikor lesz nemzetközi tétmérkõzés számukra az UEFA részérõl, és mi a helyzet a hazai nõi futsallal?
- Európában jelenleg 4 jegyzett és olyan bajnokság van, amelyek országosnak mondhatók. Ezek Spanyolország, Oroszország, Portugália és Magyarország, mely országok válogatott csapattal is rendelkeznek. Ukrajnában szinte egy csapat van, és az megegyezik a válogatottal, Olaszországban idén indult el a szervezett bajnokság, de válogatott még nincs.
Csodálkozva értesültem a magyar nõi futsal válogatottal kapcsolatos kritikákról. Európában jelenleg még olyan komoly futsal bázissal rendelkezõ országok sem versenyeztetnek nõi válogatottat, mint Belgium, Hollandia, Olaszország, Horvátország, Szerbia, Csehország. De ha azt nézzük, hogy 2012-ben hány mérkõzést játszottak az igazi nagyok a nõi szakágban, akkor igazán büszkék lehetünk arra, hogy a portugálok 9, a brazilok és a spanyolok 6-6, az ukránok 4 meccset játszottak, míg a mi lányainknak 7 mérkõzést biztosítottunk. Külön dicséretet kaptunk az UEFA-tól, hogy a nõi válogatott mellé is a férfiak edzõjét biztosítjuk, amely gyakorlat a brazil és a portugál szövetségnél is.
Az UEFA elismeri a nõi futsalért tett erõfeszítéseinket, és gyakran a nõi futsal zászlóshajójaként említik Magyarországot. Különös tekintettel arra, hogy két szintû bajnoki rendszerünkön felül, az idén már utánpótlás korúaknak is biztosítottunk versenyzési lehetõséget.
Az UEFA szeretné támogatni és fejleszteni a nõi futsalt és ezt folyamatosan kifejezi, de a nemzetközi programok beindításához a tagországok több mint a felének rendelkeznie kellene bajnoksággal és válogatottal.
Végül mit üzen a futsal rajongónak a 2012 év végén?
- Amint azt korábban említettem, a jövõ évi Futsal EB-re 48 ország válogatottja nevezett. A nagypályás labdarúgás után ez a legerõsebb sportág Európában, de nyugodtam mondhatom, hogy az egész világon a futsalt játsszák a legtöbben a foci után. Büszke vagyok, hogy ebben a sportágban dolgozhatok, és minden játékos az lehet, aki a futsalt választotta. Kívánom mindenkinek, hogy sok öröme, és sok sikere legyen jövõre is ebben a gyönyörû játékban.