Az elõzõ írásom fõ mondanivalója az volt, hogy (fõleg a nagyvárosokban, ahol az utazási idõ és a gyerekek biztonsága sokáig megköveteli a szülõi felügyeletet) az iskolai bázisokon kialakított utánpótlás képzéssel sokkal több gyereket lehetne bevonni a labdarúgásba, futsalba.
Most kicsit részletesebben a futsal és/vagy hagyományos labdarúgó képzés gyerekkorban témáról.
Láttak már 7-8-9 éves gyerekeknek szervezett labdarúgó tornákat?
Ez az a korosztály, amelyik ma Magyarországon kézilabda pályán, 5+1 csapattal, könnyített 4-es méretû labdával játszik. A játékot 5-6 évesen már elkezdõk, ebben a korban ügyesen dekázgatnak, szemre is tetszetõs dolgokat csinálnak bemelegítéskor a labdával. Amikor azonban megkezdõdik a játék, a következõket fogja tapasztalni a szakmai szemmel figyelõ: a történések szinte teljesen esetlegesek, néha hosszú másodpercekig pattog a levegõben a labda, ahelyett, hogy megpróbálnák levenni, mindegyik gyerek próbálja magasabbra emelni a lábát a másiknál és elrúgni (felrúgni) azt a többiek elõl. Fejelni ebben a korban még nem tudnak. Sokkal gyorsabb a labda, mint a gyerekek gondolkodása és mozdulatai, ezért rengeteget megy ki a pályáról. Ha passzolni akarnak sokszor csak belepöckölnek, hogy az ne guruljon ki (késõbb rengeteget kell majd tanítani õket, hogy keményebben passzoljanak, mert a nagyobb pályán egyszerûen nem jut el a társukig a labda). Az oldalról bedobott, vagy kapus által kidobott, kirúgott labda megint csak ott pattog a gyerekek között. Magasabb ívû labdáknál nem lépnek a labda felé (mert tudják magasra fog pattanni), hanem várják hová pattan másodikra, harmadikra. Egymás után több tudatos passzt, ügyes cseleket alig látni (hasonló felkészültségû csapatoknál). A gyerekek töredékét sem képesek megvalósítani a tudásuknak. Persze az életkor elõrehaladtával a helyzet javul, kezdõ játékosoknál viszont életkortól függetlenül tapasztalhatók ezek a problémák.
Ugyanez a korosztály futsal rendszerben: A labda levételét szinte megoldja maga a labda, így szinte folyamatosa a földön folyik a játék, 4+1-en vannak a csapatokban, ezért késõbb ér oda az ellenfél,a labdás fel tud nézni, tud társat keresni, fel tud készülni a cselre. Ezt a labdát rendesen meg kell gurítani, hogy eljusson a társig. Hamar belátják nincs értelme vaktában elõre rugdosni, mert még nem tudnak annyi erõt beleadni, hogy messze jusson.
Vagyis azt állítom ennél a korosztálynál a futsal rendszerû mérkõzéseken, több tudatos csel, passz, s folyamatosabb játék tud kialakulni. Ezáltal a gyerekek hamarabb kezdik megérteni a játék lényegét, könnyebben tanulnak cseleket. Persze ezzel nem azt akarom mondani, hogy csak a futsal labda használata az egyedül üdvözítõ. Dekázásokhoz, labdalevételek gyakorlásához használjanak akár szivacs (5-6-7 éves), akár gumi, vagy könnyített 4-es hagyományos futball labdát.
Arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy van néhány korosztály, ahol szinte adná magát, hogy futsal tornákon vegyenek részt a gyerekek. Ha én a futsal vezetésében dolgoznék, megpróbálnám az MLSZ döntéshozóit meggyõzni arról, hogyha már van az UFEA által hivatalosan elfogadott kispályás szabályrendszer, akkor legalább azok, akik koruk szerint ma is kispályán játszanak, legalább õk játszanak e szerint. Ezáltal rengeteg gyerek, edzõ ismerkedne meg a futsallal.
Én úgy látom, Kisteleki úr személyében olyan MLSZ vezetõ van ma a labdarúgásban, aki nyitott az elõre vivõ dolgok iránt. Csak meg kell gyõzni, hogy a futsal a gyerekek esetében biztosan hasznos. Szakmai anyagokat, nemzetközi példákat biztosan be tudnak mutatni. S ha kell, rá kell szánni egy kis idõt, szervezni ezekben a korosztályokban 3-4 csapattal egy tornát (nálunk) hagyományos kispályás rendszerben, majd a következõ hétvégén ugyanezen csapatokkal futsal rendszerben. Aki ezt megnézi, annak nem kell tovább magyarázni a futsal elõnyeit gyerekkorban.
Lehet, hogy már dolgoznak ezen, én nem tudhatom, de ha nem, érdemes lenne elgondolkozni rajta.
Ha ezt elérnék, már könnyebb lenne, a következõ lépés: a többi korosztály a téli felkészülési idõszakban futsalt játszon teremben.
Ezáltal könnyebben megvalósulna a cél, hogy a futsal segítse a gyerekek képzését a labdarúgásban, s hogy ne 16-18-20 évesen találkozzanak elõször a futsallal, akik késõbb itt szeretnének eredményt elérni.
Illovai Gábor
Több futsalt a gyermekkorban!
2009.05.09 | 00:00