Az utóbbi idõben keményen borzolta a kedélyeket a nõi labdarúgás fejlesztési programjában megfogalmazott ajánlás, már ami a nõi futsal jövõjét, helyét illeti a magyar sportpalettán. Az anyag megengedõen szól magáról a futsalról, ugyanakkor tiltaná mindkét sportág versenyszerû ûzését ugyanazon személy számára. Nem szeretnénk most belemenni ennek szabályozhatatlanságába (FIFA, UEFA direktívák) inkább csak a szakmai nonszenszrõl tennénk említést.
Figyelmükbe ajánlom a BBC Sport igen érdekes cikkét, amely többek között tájékoztatást ad arról az angol fejlesztési tervrõl, amelyben a futsalt hivatalosan is bevették az utánpótlásképzésbe, és az FA bátorítja a fiatalokkal foglalkozó edzõket, hogy edzésprogramjukban kapjon szerepet a futsal is.
Segíthet-e a futsal kitermelni az angol Lionel Messit?
Milyen messze is van Anglia attól, hogy egy saját Messije legyen?
Ínycsiklandó elképzelés valakit a Háromoroszlánosok mezében látni megáldva azzal a technikai képességgel és intelligenciával, ami vitathatatlanul a jelenkor legjobb játékosának sajátja.
De mindez vágyálom csupán vagy valódi lehetõség?
Utánpótlás szinten az edzõknek évekig meg kellett küzdeniük a gyenge feltételrendszerrel, a kevés pályával és a kiszámíthatatlan idõjárással, amelyek kétségtelenül megnehezítették Anglia következõ futballista generációjának technikai fejlõdését.
Az Angol Labdarúgó Szövetség felismerte azt, hogy javítaniuk kell a feltételeken, és az elkövetkezendõ három évben 150 millió fontot fektetnek be a fejlesztésekbe.
Azonban van egy másik lépésük is, ami ugyan nem vonzza úgy a figyelmet, mint a milliós tõkeinjekció, ám ugyanúgy bizonyíthatja hatékonyságát.
A "The Future Game" nevet viselõ kiadvány (az FA technikai útmutatója a fiatal játékosok nevelését illetõen) legújabb kiadása tartalmazni fog egy ajánlást, azt a sportágat, amelyen C. Ronaldo és Messi is felnõtt, ez pedig a futsal.
A futsal, amely a nagypályás futball teremben játszott változata, olyasvalami, amit Spanyolországban, Brazíliában, Olaszországban és Argentínában is évtizedek óta ûznek, azokban az országokban, amelyek a legutóbbi nyolc világbajnoki címbõl hetet nyertek, és futsalban is vezetõ nemzetnek számítanak.
Ezekben az országokban a futsal része a fejlesztési terveknek, ahol a gyermekek ezt a sportot ûzik tizes éveik elejéig, hogy aztán eldönthessék, melyik úton szeretnének tovább menni, nagypályáznának-e vagy futsaloznának a jövõben.
Peter Sturgess a vezetõje az Angol Szövetség 5-11 éves korosztály fejlesztéséért felelõs részlegnek, és õ az angol futsalválogatott vezetõedzõje is.
A BBC-nek így nyilatkozott: "Az FA a futsalt a labdarúgás térképére helyezte Angliában. A futball és a futsal hasonlatosságai miatt azok a játékosok, akik nevelésük során mindkét sportágat ûzték, rendre jó játékosokká nõtték ki magukat. Ha a gyerekek így nõnek fel, a tapasztalat azt mutatja, hogy nagypályán, a büntetõterületen belüli szituációkban sokat fejlõdhetnek, éppen ott, ahol gyors döntéseket kell hozni."
Az angol utánpótlásképzés éveken keresztül az erõnlétre helyezte a hangsúly a technikai képzéssel szemben, de közben azért színesedni kezdett a paletta az országban. Apró, technikás játékosok, mint Juan Mata és David Silva kiemelkednek a Premier League mezõnyébõl, míg a darabos középpályások és a termetes középcsatárok nem játszanak vezetõ szerepet a legmagasabb szinten.
Ezt ismerte fel az Angol Szövetség, még ha idõbe is telt felébredni az álomból, az angol futball vezetõi most úgy tûnik szeretnének felzárkózni az élvonalhoz a fiatal játékosok technikai képzésének köszönhetõen. És itt jön a képbe a futsal.
Azzal, hogy a futsalt hivatalosan is bevették az utánpótlásképzésbe, az FA bátorítja a fiatalokkal foglalkozó edzõket, hogy edzésprogramjukban kapjon szerepet a futsal is.
Mivel a futsal egy gyors, technikás és taktikus sportág, hogy játékosaink úgy érezhetik, hogy olyannal bombázzák õket, amivel korábban még nem találkoztak." tette hozzá Sturgess. Egyszer majd jön egy generáció Angliában, aki focizik és futsalozik is, és akkor azt hiszem veszélyesek leszünk mindenkire."
Hogy lássuk milyen játékosok kerülhetnek ki a jövõben a futsal segítségével, vessünk egy pillantást Anglia legnagyobb tehetségének tartott Will Hughes-ra.
Még csak 17 éves, de már stabilan játszik a Championshipben vitézkedõ Derby középpályáján, és egy sor Premier League csapatnál szóba került a neve.
Hughesnál kiemelik a labdakezelést, a passzolást és a technikai képességeket, s mindezt annak köszönheti, hogy fiatalon futsal képzésben is volt része. Valóban segít a futsal, és azt hiszem a futball szerves része lesz ez is a jövõben. Nézzük meg miket emlegetnek az emberek, mikor Anglia kiesik egy nagy tornán, a technikáról beszélnek. Fontos a fizikai felkészültség, de a technika túlnõtt rajta. Nézzük meg a jelenlegi Barcelonát, sokkal technikásabbak, mint mi vagyunk. "
Amellett, hogy a futsal segít a nagypályás játékosoknak, saját jogán is népszerû játék.
Körülbelül 30 millió ember ûzi világszerte - a nõi futballal karöltve -és a FIFA által is a leggyorsabban fejlõdõ teremsportként" ismeri el.
A 209 FIFA tagországból 170-ben játszanak futsalt, és rekordszámú, 24 csapattal rendeztek világbajnokságot legutóbb. Anglia nem vett részt az eseményen, és nagy tornára még nem jutott ki, 81. a világranglistán.
Nagy az igyekezet, hogy 2020-ban már az Olimpia programján szerepeljen a futsal, s ebben Sepp Blatter az egyik legnagyobb támogató, míg a Nemzetközösségi Játékok elnöke Tunku Imran herceg is szeretné felvenni a játékok mûsorába.
Ezek a lépések bizonyára segítenek abban, hogy igazi fényében pompázzon ez a sportág.
Pár évet még várnunk kell erre, de ha most komolyan vesszük az utánpótlás képzésben a futsalt, akkor megnõ annak az esélye, hogy elõbukkanhat egy angol Messi, és Nagy-Britanniának olimpiai aranyesélyei is növekedhetnek, ami csak jó lehet, nem?