A Vakok és Gyengén Látók Nemzetközi Sport Szövetsége (IBSA), és a Magyar Paraolimpiai Bizottság tart edzõképzést, melynek témája a vak játékosok speciális futsaljának lehetõségei, szabályai, illetve edzõi tézisei.
A hétvégi szeminárium egy újabb állomása annak a fejlesztési programnak, amelyet az IBSA több országban prezentál, elõsegítve azoknak a sportolását, akik valamely oknál fogva elvesztették szemük világát, vagy sérült látással születtek.
A hallgatóság abszolút nemzetközi, hiszen hat különbözõ országból érkeztek a sportág játékvezetõi, illetve edzõi.
Az elõadást az Angol Válogatott Szövetségi kapitánya, Tony Larkin tartja, aki szisztematikus és érdekes elõadásaival próbálja a résztvevõket bevezetni ebbe az egészen új világba, segítségül hívva egyik játékosát, a jelenleg is válogatott Keryn Seal-t, akirõl hamar kiderült, hogy rendkívül jó képességekkel megáldott fiatalember.
Talán sokakban nehezen áll össze a kép az õ játékukról, hiszen vizualitás nélkül nagyon nehéz megvalósítani a játékelemek nagy részét. Egy kis szabálymagyarázat gyanánt meg kell említeni az egyik legnagyobb segítséget, a futsal labdát, amely csörgõ hangot ad ki (smikor mozgásba jön), ennek köszönhetõen könnyebb lereagálni, hogy merre is jár. A másik ilyen fontos segítség a guide (irányító) szerepe, aki az ellenfél kapuja mögül irányítja a játékosakat, míg a védekezés megszervezése inkább a kapusra hárul, aki teljesen ép látással rendelkezik, azonban a büntetõterületet nem hagyhatja el. A labda a játékteret csak az alapvonalon tudja elhagyni, mert oldal speciális palánk segíti a folyamatos játékot.
Természetesen a konferencia nem csak a szabályok bemutatásáról szól, hanem a játékosok speciális képzésérõl, amelyben az elsõ és legfontosabb lépcsõ - Tony elmondása szerint - a bizalom, amely a pontos utasításokon és az empatikus bánásmódon alapul.
Az elsõ világbajnokságot San Paulóban, Brazíliában rendezték 12 évvel ezelõtt, míg 2010-es vb házigazdája Hereford lesz (ami a Wye folyó partján található Angliában, a Wales-i határtól 26 kilométerre), jól megmutatva azt, hogy az angol szövetség mennyire sokat tesz ezért a speciális sportágért.
Jávor Péter