Hólabda-25
2010.07.22 | 00:00
Dübörög a nyár, mi mégis megpróbálkozunk egy kis hólabdázással. Na, nem a hideget sírjuk vissza, örülünk a jó idõnek, de azt gondoljuk, hogy egy önfeledt hógolyózásra ebben az idõben is mindenki kapható.
Itt nem kell senkit sem arcon, sem nyakon (egyéb tájékokról ne is beszéljünk) dobni, egyszerûen csak át kell passzolni a kristályos vízgömböt kérdés formájában annak, akitõl valami érdekeset szeretnénk megtudni.
Nemrég Széles József a következõket kérdezte Dr. Gémesi Györgytõl: - Gémesi úr Gödöllõ - egy futsal hagyományokkal bíró kisváros Polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének Elnöke, a Nemzeti Sportszövetség Elnöke. A fentiek miatt komoly rálátása van az egyes sportágak lehetõségeire. Éppen ezért azt kérdezem tõle, hogy az õ komplex szempontrendszere szerint milyen életképes stratégiák körvonalazódnak a futsal elõtt?
Dr. Gémesi György: - Örülök, hogy én is bekapcsolódhatok ebbe a lényeges kérdéseket feszegetõ nyári futsal-hólabdázásba". Elnézést kérek a kései válaszért, de külföldi tartózkodásom miatt nem volt módom hamarabb reagálni.
Az önkormányzatok szerepe igen jelentõs a sport terén, hisz mint tudjuk évente 20 milliárd forinttal támogatják a mûködõ sportot. Ennek jelentõs része az élsportot, azon belül pedig az utánpótlás-nevelést érinti, e mellett kiemelkedõ a diák-, a szabadidõ- és a fogyatékos sportra fordított támogatás is.
Hasonlóan van ez Gödöllõ esetében is. 2007-ben a mindennapos testmozgás elérését tûztük ki, Gödöllõ város Sportkoncepciójában ezért az élsport támogatása mellett nagyon nagy hangsúlyt fektettünk az utánpótlás-nevelésre és az iskolai sportra is.
Ami a futsalt érintõ kérdéseket illeti, úgy gondolom, hogy a magyar labdarúgás alapja, mondhatni sava-borsa sokáig a grund volt. Véleményem szerint manapság a futsal teremhet új alapot a magyar labdarúgás számára, ezért érdemes volna a labdarúgó utánpótlás-nevelésben is komolyan foglalkozni a futsallal.
Fontosnak tartom továbbá, hogy a jelenleg egyik legnépszerûbb sportág, az 5+1"-es kispályás labdarúgás - melyet hozzávetõlegesen 3-400 ezren ûznek hazánkban - szabályrendszere áttérjen a futsal szabályaira. Gondolok itt, mind az iskolai, mind pedig a felnõtt amatõr focira. Ez teremtheti meg a futsal széles tömegbázisát, amely lehetõséget ad a sportág közép és hosszú távú építkezésére.
A most átalakuló Magyar Labdarúgó Szövetségen belül a futsal bizottság is megújulásra vár. Szendrei Józseftõl kérdezném, akihez személyes jó kapcsolat fûz, és akit felkészült, hiteles embernek tartok a mai magyar labdarúgásban, hogy a most alakuló, futsalt vezetõ testület elnöki posztját elfogadja-e?