Eljött az őszinte beszéd ideje
2020.04.21 | 22:33
Az SG Kecskemét Futsal ügyvezető elnöke, dr. Vercz Tamás összegezte az elmúlt egy hónap eseményeit, és a várható kihívásokat.
A honi futsalbajnokság folytatásáról, esetleges befejezésről a többi teremsportággal ellentétben továbbra sincs konkrét, hivatalos információnk. Habár folyamatos a többi klubvezetővel a kommunikáció, sajnos egyelőre újabb fejleményről még nem tudok beszámolni – kezdte dr. Vercz Tamás ügyvezető elnök.
A felnőtt csapat tagjait a klub szakmai stábja a veszélyhelyzet ideje alatt is szoros kontroll alatt tartja, de azt őszintén be kell vallani, hogy az otthonra előírt egyéni edzéstervek köszönőviszonyban sincsenek a korábbi csapatedzések minőségével és mennyiségével. Így, ha a szövetség mégis a folytatás mellett dönt, akkor bizony szükséges lesz akár 3-4 hét felkészülés időre is, ez mind a sérülésveszély elkerülése, mind pedig a taktikai elemek újbóli felelevenítése miatt is szükséges.
Meg kellett hozni húsbavágó döntéseket
- Azonban úgy gondolom, hogy egy felelős klubvezetőnek már nem az idei évadnak a folytatásán, vagy befejezésén kell gondolkodnia, hanem a jövőt kell megterveznie – mutatott rá a sportvezető.
Óriási kihívások elé fog nézni, talán az összes csapat- és egyéni sportág, beleértve a látvány-csapatsportágakat is. Ezek a kihívások azonnal berobbantak, ahogy a járvány is oly sok helyen. Információink alapján szinte minden NBI-es futsalklub a veszélyhelyzet kihirdetését követően azonnal tartaléklángra kapcsolt, az előre jól megtervezett költségvetésben elkezdtek takarékoskodni. Az egyik legfontosabb intézkedés például a játékosok fizetésének csökkentése volt. Miután a futsalbajnokság még nincs befejezve, így a szerződések felbontása nem lehetséges. Itt azonnal le kell szögezni, hogy a klubvezetőket nem a rosszindulat vezérelte, pusztán a racionális tervezés, ha egyáltalán egy ilyen helyzetben lehet előre számolni.
Csökkenő bevételek
A tulajdonos-szponzor-város-TAO négyes pillér összes szereplőjénél várható kisebb-nagyobb visszaesés, ez velejárója minden egyes gazdasági válságnak, ami most még egy egészségügyi válsággal is fűszerezve van.
- Csökkenő tulajdonosi hozzájárulások.
- Csökkenő szponzori bevételek – ez mind a szponzorok számának csökkenésével, és mind a támogatási összegek csökkenésével fog járni. Egyes kimutatások alapján a 2008-as válsághoz viszonyítva akár 2/3-os bevételkiesést is jelenthet a klubok számára.
- Csökkenő önkormányzati támogatások – az önkormányzatok a következő évek költségvetéseinek átdolgozására lesznek kényszerítve. A védekezésre, szociális juttatásokra, és gazdaságélénkítő csomagokra fordítódnak az eddigi sporttámogatások nagy része.
- Csökkenő TAO-bevételek. A TAO-keret feltöltése akadályokba fog ütközni a jóval kevesebb nyereséget elérő cégek elmaradó felajánlásai miatt. Azaz hiába nyeri el a sportszervezet a TAO-támogatást, a meglévő keret nem, vagy csak nagy nehézség árán tölthető fel. Mindez a hat látvány csapatsportág között tovább töredezik.