AZ EDZÕKÉPZÉS JELENE ÉS JÖVÕJE
A nagypályával ellentétben, a futsalban az UEFA még nem indított be egységes tananyag és tematika szerinti edzõképzést. Egyenlõre, rábízta ezt a tagországaira, akik saját fejlettségi szintjük függvényében határozzák meg az óraszámot, és a tananyagot. A FIFA sem tett eddig mást, mint egy kis könyvecske és egy hozzá való CD melléklet segítségével próbált meg segíteni a kezdõ lépéseknél. Mindkét szervezet instruktorai járják a világot, és egy-egy elõadással próbálják rávenni azokat az országokat a képzés beindítására, ahol még ilyen nincsen.
Magunknak kellett tehát kitalálni mi legyen az oktatandó anyag és milyen terjedelemben adjuk azt elõ. Mennyi legyen az elméleti és a gyakorlati órák aránya. Hogyan, és kikkel oldjuk meg a gyakorlatok bemutatását. Ezekben a kérdésekben Bicskei Bertalan tapasztalatát és szakmai tudását vettük igénybe, aki a kezdõ lépéseknél a szakmai felügyeletünket is ellátta. Márkus Ákos, az utánpótlás képzés teljes körû kidolgozását kapta feladatul. Neki köszönhetjük azt is, hogy különbözõ életkorú gyerekekkel, korosztályos bontásban, a gyakorlatban is megmutathatjuk a hallgatóknak, mit is kell csinálni. A taktikai elemek megismertetését, bemutatását, és azt, hogy ezeket milyen gyakorlatokkal lehet megtanítani és gyakoroltatni, magamra vállaltam. Megkérdeztük az elsõ tanfolyam elõtt a jelentkezõket, mi számukra a legégetõbb, milyen területeken kellene leginkább fejlõdniük, majd ezeket beépítettük a tananyagba. Az indulást tehát egy széles körû tájékozódás elõzte meg, és tapasztalt edzõk is segítettek az elsõ lépések megtételében. Ugrásunk az ismeretlenbe jól sikerült, hiszen a visszajelzésekre kérdõív formájában is kíváncsiak voltunk.
Nem csináltunk persze mindent egybõl tökéletesen. Volt csere a tanári karban is, de volt eset, hogy a gyakorlati bemutatók alkalmával, az egyik hallgató Fehér Zsolt segítségére szorultunk, aki minden esetben tudott néhány fradi utánpótlás játékost mozgósítani, amikor megszorultunk. Ugyanezt a segítséget kaptuk meg Gyõrben Vingler Zolitól is. Azóta is próbáljuk minden egyes alkalommal tökéletesíteni a tanfolyamunkat, szeretnénk a lehetõ legtöbbet adni azoknak, akik a szabadidejüket és a pénzüket áldozzák sportágunk megismerésére. Reménykedünk, hogy az UEFA egyszer megtekinti a munkánkat, ellenõrzi azt, és ha beindul a kontinensünk egységes képzése, az itt eltöltött idõt beszámítja majd. Így történt ez a nagypályán is. Addig is szeretnénk valódi tudást adni azoknak is, akik még abszolult kezdõk, és azoknak is, akik már évek óta csinálják ezt.
Minden edzõképzésnek, több lépcsõsnek, több fokozatúnak kell lennie. Ilyen a mienk is. Azonnali segítségként egy alapfok indítása teszi lehetõvé, hogy a lehetõ leghamarabb tudjanak bekapcsolódni a hallgatók a futsaléletbe. Vélhetõen lesz olyan, akinek ez a tudás elég, hiszen nem kíván komolyabban belemélyedni sportágunkba, de lesznek olyanok is, akik a legmagasabb, nemzetközi szint elérését tûzik ki maguk elé. Az alapok elsajátítására azonban mindenkinek szüksége van. Tíz évig küzdöttünk az edzõképzés elfogadtatásáért és beindításáért, ezért nagyon nagydolognak tartom azt, hogy végre van. Becsületesen hozzá kell tennem azt is, hogy nem minden esetben az MLSZ ellenállásán múlott a beindítása. Egy darabig a szakanyag és a szakember gárda hiánya okozott gondot, de a csapatok részérõl mutatkozó érdektelenség is közrejátszott a csúszásban. Ott ahol heti két edzés a maximum, nincs értelme magasan képzett edzõt alkalmazni, és talán nem is tudják megfizetni. Az elsõ osztály csapatait nézve jelenleg mindössze három tud többet edzeni, de van olyan is ahol egyáltalán nincsenek tréningek csak mérkõzések. A tudáshiányt továbbképzésekkel, szakmai napokkal kívántuk pótolni. Gödöllõn, Pecze Dániel segítségével indult be a kezdeményezés, amelyre éppen azok az edzõk nem jöttek el, akik a leginkább hangoztatták a szakmai fejlõdés szükségszerûségét. Mégis elindítottuk a képzést, mert világosan látjuk, hogy csak lelkesedéssel, nem tudnak színvonalat emelni a csapatok, így a nézõk száma sem növekedhet. A szakmai munka hiánya miatt, az elmúlt tíz évben, majdnem annyi csapat szûnt meg hazánkban, mint amennyi most összesen van. A pénzhiány és az érdektelenség még ma is megvan, ennek ellenére, a képzés elindítását a sportág alapvetõ érdekének tartjuk. Vagy élnek vele a csapatok vagy sem.
A jelenleg is futó alapfokú tanfolyam, a vizsgákkal együtt 7o órás. Az UEFA rendszere szerint zajlik, napi 7 órában. Délelõtt elméleti tárgyak, délután a gyakorlati foglalkozások vannak. Amilyen futsalra vonatkozó törvényszerûségeket, animáció és filmbejátszások segítségével a nap elsõ szakaszéban megismerhetnek a hallgatók, azok megtaníttatását, sajátíthatják el a gyakorlati foglalkozásokon. A hallgatók szempontjából döntõ lehet, hogy a megfelelõ akkreditálási folyamatok után, lehetõség nyílhasson a testnevelõ tanárok számára, hogy a képzés költségét elszámolhassák iskoláikban. A legégetõbb tehát, hogy tanfolyamunk a lehetõ leghamarabb államilag elismert legyen.
ALAPFOK
Az alapfokú tanfolyamnak olyan dolgokat kell tartalmaznia, ami azonnal felhasználható a mindennapi munkában. Éppen ezért ebben a szakaszban nagyobb óraszámot kaptak a taktikai törvényszerûségek megismertetése, és azon gyakorlatok bemutatása, amelyekkel ezeket meg lehet tanítani. Viszonylag nagy teret kell kapnia az utánpótlás neveléssel foglalkozó részeknek, hiszen a testnevelõ tanárok azonnal hasznosítani tudják ezeket az iskoláikban. Vannak már olyan hallgatók is, akik egy-egy egyesület utánpótlásával foglalkoznak, így nekik már most mindez nélkülözhetetlen. Késõbb természetesen ezek az alapfokú dolgok kezdenek majd a háttérbe szorulni és elõtérbe engedni a speciális edzõi ismereteket. Ma azonban ezekkel kezdeni csak akkor lehetne, ha az óraszámot és a költségeket a duplájára vagy a triplájára növelnénk, vagy pedig valamely elõzõleg elvégzett középfokú edzõi képesítéshez kötnénk. Egyenlõre, itt az alapfokon még érettségihez sem ragaszkodunk azért, hogy minél többen forduljanak felénk, a játékosok közül is. Pedig ez, egy emberekkel foglalkozó szakmánál ma már elengedhetetlen.
Jelenleg ezen az alapfokon végzettek vagy végzõsük száma már eléri a 81 fõt. Többnyire testnevelõk, akik az iskolai sportba szeretnék bekapcsolni a futsalt, és a már jelenleg is csapatoknál dolgozó edzõk alkotják a hallgatói gárdát. Tehát van remény a megszerzett tudás azonnali felhasználására. Az elsõkként végzettek diplomáit, a világ legjobb futsaledzõje Lozano mester adta át.
Eddig minden alkalommal, kifejezetten arra törekedtünk, hogy a tanfolyami díjat a lehetõ legalacsonyabban tartsuk, mert egy amatõr sportágról van szó, ahol nincs nagy remény arra, hogy a végzõsök megkeressék a befizetett összeget. Többnyire ráfizetéses volt a 45 ezer forintos tanfolyam. Összehasonlítás képen a Bicskei Bertalan által az UEFA A" licensz szintûvé minõsített tanfolyamunk költsége elenyészõ a jelenleg 3oo.ooo ft-os A" licenszhez, vagy a 12o.ooo ft-os B" licenszhez képest. Pedig ez utóbbi, a 8o-as óraszámával a mienkkel egy kategóriájúnak tekinthetõ.
Tudjuk azt is, hogy egy alapfokhoz képest, túlságosan is magas szintû a mi tanfolyamunk. Mégis magasra kellett emelnünk a mércét, hiszen az abszolult kezdõk mellett, bizony igen sokan jöttek olyanok is, akik már talán egy évtizede is benne vannak a futsal vérkeringésében. Az élvonal edzõi, a rengeteg átélt élménnyel rendelkezõ volt futsal és nagypályás válogatott játékosok mellett, még egy volt szövetségi kaptány, Mucha József is szükségét látta elvégezni a kurzusunkat. Nekik is kellett valami újat mondanunk.
A tananyag összeállítása, óraszámainak meghatározása tehát az akkori szakmai felügyeletet ellátó Bicskei Bertalannal történõ egyeztetés alapján került megállapításra. Az oktatói kar kialakításakor a színvonal érdekében törekedtünk arra, hogy a futsal tapasztalatokat már maguk mögött tudó, az idevágó legmagasabb szintû szakmai képesítéssel rendelkezõ szakemberek kapjanak lehetõséget, akik megfelelõ elõadói készséggel is rendelkeznek. Kozma, Frank UEFA A", míg Márkus TE labdarúgó szakedzõi diplomájával rendelkezik. Pári Sándor adjunktust, PRO licenszes edzõt pedig, a Testnevelési Egyetem labdarúgó tanszékérõl kértünk fel a módszertan oktatójának azért, hogy a színvonal megkérdõjelezhetetlen legyen. Mellette Dr. Mecseki Sándor a sportkórház fõorvosa, a válogatott orvosa, valamint Nagy Sándor sportpszichológus ad órákat. Török Károly, a világ legjobb játékvezetõje a szabályok alkalmazásáról, és az alapfokú média ismeretekrõl Farkas Norbert, a Sport 1 televízió riportere ad elõ. Kasza János és Király Gábor futsaltörténeti elõadásai pedig a múltunkba ad betekintést. A minõség minden oktató vonatkozásában magáért beszél.
Tekintettel arra, hogy sportágunk amatõr, nemcsak a játékosok, de az edzõk, sõt a tanárok is munka mellett gyakorolják a szakmát, ezért a tanfolyamot csak a hét végi napokon tudjuk megtartani. Ellenkezõ esetben szabadságot kellene kivenni szinte mindenkinek, ami 1o napot jelentene. A nyári szünetben pedig éppen a színvonal magasan tartása miatt nem indíthatunk kurzust. Az utánpótlásképzés gyakorlati bemutatóit ugyanis, a hitelesség kedvéért a korosztályoknak megfelelõ életkorú gyerekekkel mutatjuk be. Ezek a gyerekek pedig a nyári szüneten nyaralni vannak.
KÖZÉPFOK
Egy idõ múlva, a sportágunk fejlõdésének függvényében, amikor már elegendõ alapfokon végzett lesz ahhoz, hogy a minõségi sport felé is fordulhassunk, egy magasabb szintû képzést kell beindítani. Ide már csak azok jöhetnének, akik az alapfokot teljesítették, ezen túl vannak. Itt már kevesebb taktikai és sokkal több edzõi szakmai ismeret alkotná a tananyagot, sokkal több gyakorlati bemutatóval tûzdelve. Külföldi elõadók is meghívásra kerülhetnének, ha ennek az utazási és itt-tartózkodási költségét, külsõ forrásból elõ tudjuk teremteni. A képzés tekintélye érdekében az elsõ osztályban már csak a középfokú képesítéssel dolgozhatnának az edzõk. Egy idõ eltelte után pedig már csak felsõfokúval. Addig is, ameddig ezt a fejlettségi fokot eléri sportágunk és megfelelõ igényt támaszt a magasabb fokozatot végzettek alkalmazására, továbbképzésekkel próbáljuk a legfrissebb lényeges információkat eljuttatni hallgatóinkhoz.
FELSÕFOK
Itt a legmagasabb szintû szakmai ismereteket kapnák a hallgatók. Ennél a fokozatnál már jelentõsen eltolódnak majd az arányok a speciális szakmai ismeretek felé. Az óraszám is jelentõsen növekedhetne az elõzõekhez képest, és neves edzõk és elõadók is tarthatnának elõadásokat. Külföldi szakmai úttal és tapasztalatokkal is össze lehetne kötni a felsõfokú tanfolyamot.A több lépcsõfok tehát indokolt és logikus. Így csinálják ezt Spanyolországban is, ahol szintén nem az 16oo órás legmagasabb fokozattal kezdenek, mert erre nincs is mindenkinek szüksége. Az alapfokozat csak mindössze egy 3-4 napos, tanfolyam, ahol az elméleti és gyakorlati kérdések tisztázása a pályán történik, bemutató játékosok segítségével. Egyik alkalommal Jesus Candelas, vagy a másik neves edzõ, a több nagy csapatnál is dolgozó, Eduardo García Belda Miki", társaságában nekem is volt szerencsém a védekezés témakörében elõadást tartanom.
Ha rögtön a legmagasabb fokozatú és jelentõs óraszámú képzést vezettük volna be, akkor talán csak évek múlva, és jelentõs anyagi áldozatok után lennének csak futsaledzõink. Erre most nincs idõnk, sem anyagi lehetõségünk. A kezdeti lépésünket pedig összehasonlítani a legnagyobb óraszámú nagypályás képzéssel értelmetlen, hiszen a PRO licensz tanfolyami díja jelenleg, 9oo.ooo ft. Ha ehhez hozzáadjuk a saját költségen, külföldön eltöltött kötelezõ gyakorlatot és az útiköltségeket, akkor ez kb. 2 millióba kerül egy hallgatónak. Jelenleg hazánkban, két együttes kivételével, heti két alkalommal tudnak csak edzeni. Lehetetlen olyan embert vagy egyesületet találni, aki vállalná ezt.
Edzõképzésünk tehát jelentõs múlttal még nem rendelkezik, de jelene már van, és reményeink szerint fényes jövõje is lesz. Addig is jó lenne, ha többen is bekapcsolódnának a képzésbe, és legalább arról ne nyilatkozzanak elitélõen a kívülállók, ami a nehézségeink ellenére is, jól mûködik. Jöjjenek el inkább a képzés bírálói, tekintsenek bele képzésünkbe, és ha jónak találják, iratkozzanak be tanfolyamunkra. Jöjjön el az is, aki úgy gondolja, hogy aki hangosabban mond valamit, annak feltétlenül igaza van. Ne csak a hangoskodást hallgassák meg, inkább kérdezzék meg azokat, akik már elvégezték a kurzust, kaptak-e ott megfelelõ ismereteket. De jöjjenek el azok is akik éveken át játszották játékunkat és azt hiszik ennyi elég egy csapat irányításához. Nemzetközi tapasztalatokkal is rendelkezõ volt válogatott játékosok a saját bõrükön tapasztalták mennyire más ugyan azokat a gyakorlatokat utasításba adni mint csinálni. Amikor már érteni is kell azt, hogy mit miért meddig és mikor csináltatunk. Miért ezt vagy azt a módszert alkalmazzuk, mennyi legyen a pihenés és a terhelés aránya. Szembesülhettek vele, hogy egy játékost tönkre is tehetnek, ha csak a taktikai dolgokhoz értenek, és figyelmen kívül hagyják a szervezet élettani sajátosságait, és természetes reakcióit. Éppen ezért jöjjenek el azok is, akik eddig csak könyvbõl ismerték játékunkat, vagy az internetrõl másolt gyakorlatokat használják fel, mert a futsal nem elmélet, hanem gyakorlat.
KOZMA MIHÁLY