Az alábbi három interjú mindegyike hallható lesz csütörtökön a Szent Korona Rádió Magyar Lelátó címû mûsorában! A mûsorról bõvebben IDE kattintva.
Kozma Mihállyal, a magyar válogatott szövetségi kapitányával a Bordosi Futsal Kupa 2009 eredményhirdetése után beszélgettünk, hol a hazai csapat harmadik helyen végzett.
Szent Korona Rádió: Hogyan értékeli a Borsodi Kupát?
Kozma Mihály: Szándékosan erõs csapatokat hívtunk a tornára, hogy ne kábítsuk el magunkat azzal, hogy valamilyen hurkákat" megverünk és akkor azt gondoljuk, hogy mi vagyunk a világbajnokok. Inkább a világbajnokot hívtuk meg és olyan csapatokat, amelyek Európában elég magas szinten jegyzett együttesek. Sok fiatalt próbáltam ki ezen a tornán, mert egy év múlva már EB-t játszunk Budapesten és Debrecenben, és kellenek a fiatalok a csapatba. Ha véletlenül valamelyik tapasztaltabb játékosom megsérül, és nem játszhat, akkor ott lesznek az ifjú játékosok. Szerencsére jó néhány tehetséges fiatalt tudtam kipróbálni, erre is jó volt ez a torna.
Az elsõ mérkõzésen, Horvátország ellen jól játszottunk, az ellenfél akart támadni és ez nekünk kedvezett. A Szlovákia elleni mérkõzésen egyáltalán nem akart támadni az ellenfél, csak rombolni, ez nekünk nem volt jó. Ebbõl is lehet és kell egyébként tanulni, el kell sajátítani, hogyan feltörjük fel a bunkervédelmeket.
A harmadik mérkõzésen, a brazilok nagyon jól támadtak, de mi is igyekeztünk rohamozni a kapujukat. Sajnos ennek ittuk meg a levét, mert amatõr játékosaink a vérprofikkal nem bírták felvenni a versenyt fizikailag és technikailag sem. Az eredmény reális, viszont úgy érzem, hogy a közönséget ki tudtuk szolgálni.
SZKR: Az Európa Bajnokságnak milyen esélyekkel és milyen célokkal vághatunk neki?
K.M.: Az elsõ kalapból fognak minket sorsolni az EB-döntõbe, így Európa élcsapatai közül elkerülhetjük a spanyolokat, az olaszokat és az oroszokat, e csapatok ellen nem lenne esélyünk. A második kalapban már vannak olyan országok, akiket meg tudunk verni, a harmadikban pedig velünk azonos képességû együttesek találhatók. Ha szerencsénk van, akkor a második kalapból elkerüljük a nagyágyúkat, például Portugáliát és kaphatunk egy velünk azonos képességû csapatot, a szerbeket vagy a cseheket. A harmadik kalapból bárki jöhet, ha jól alakul a sorsolás, akkor vérmes reményeink is lehetnek. Addig azonban még sokat kell fejlõdnünk, ez a csapat most kezd kialakulni, most kell velük dolgozni azon, hogy olyan együttesünk legyen az EB-re, mint amilyen a VB-selejtezõk során volt.
SZKR: 100. alkalommal ült a válogatott kispadján a Brazília ellen találkozón, hogyan élte meg ezt a 100 mérkõzést?
K.M.: Az igazság az, hogy az elsõ négy mérkõzésem vereség volt a csapat kispadján, ez egy hónap alatt következett be. Ekkor úgy nézett ki, hogy a 10. meccset sem élem meg a válogatottnál, viszont változtattunk a csapat mentalitásán és a játékstílusán egyaránt. A bunkervédekezésrõl labdaszerzõs, letámadós játékra váltottunk és ez lassan meghozta a várt eredményeket. A csapat önbizalma is megnõtt, így egyre feljebb kerültünk a világranglistán. VB-selejtezõt kétszer tudtunk nyerni, mindkétszer a pótselejtezõben buktunk el nálunk erõsebb ellenfelekkel szemben, de Európa legjobb 10 csapata közt mindig ott voltunk. Emellett EB-selejtezõt tudtunk nyerni és ezzel a döntõben játszhattunk 2005-ben Csehországban, tehát ez az új stílus önbizalmat és bátorságot is hozott a csapatnak.
SZKR: A sportág megítélése hogyan változott ez idõ alatt?
K.M.: Nyilván, ahogy jöttek az eredmények, egyre jobban figyelt ránk a média. Most már a televízióban is közvetítenek minden válogatott mérkõzést és rendszerint telt ház elõtt játszhatunk, úgyhogy a 100 válogatottság alatt sikerült változtatni a sportág megítélésén.
Szente Tamást, a magyar futsal válogatott csapatkapitányát is a múlt heti háromnapos tornán kérdeztük a közelgõ EB-rõl, a kupán nyújtott teljesítményrõl, valamint a 100. válogatottságáról.
SZKR: Horvátország ellen ünnepelted 100. válogatottságod, hogyan változott ezalatt az idõ alatt a válogatott teljesítménye?
Szente Tamás: Minden idõnek megvoltak a maga egyéniségei, a keret és a játék sebessége is sokat változott.
SZKR: A sportág megítélése és népszerûsége hogyan változott?
Sz.T.: A kezdetekhez képest sokat változott, de még mindig kevesebb figyelmet kap, mint amennyit megérdemelne. Sajnos ezen mi nem sokat tudunk változtatni.
SZKR: Az Európa Bajnokság arra is alkalmas lesz, hogy népszerûbbé váljon ez a sportág. Mit vársz a kontinensviadaltól?
Sz.T.: Igen, valószínûleg ismertebb lesz a sportág az EB miatt. Ami a céljainkat illeti, szeretnénk egy jó sorsolás után továbbjutni a csoportunkból, utána már bármi megtörténhet.
SZKR: Hogyan értékeled ezt a felkészülési tornát?
Sz.T.: Az elsõ mérkõzésen egy nagyon jó horvát csapatot gyõztünk le, a szlovákok bunkervédekezése viszont nem nagyon tetszett nekünk. Két részre bontjuk ezt az egy évet, ami még az EB-ig hátra van, az elsõ félévet a játékosok kipróbálására szánja a kapitány, ezért is kapott lehetõséget sok fiatal játékos. A szlovákok játéka tehát nem igazán tetszett nekünk, de amint láttuk, ilyen játékkal is lehet eredményt elérni.
SZKR: Brazília ellen milyen meccsre számítasz? Hogy fognak kiállni ellenünk?
Sz.T.: Ezek a profi játékosok minden mérkõzésre úgy állnak ki, hogy a maximumot adják ki magukból. Mi is igyekszünk mindent kiadni magunkból, aztán majd meglátjuk, hogyan alakul a mérkõzés. A brazilok valószínûleg letámadnak majd, mindenki ellen így szoktak játszani, mi megpróbáljuk majd okosan kihozni a labdát és játszani a játékunkat (A brazil válogatott végül 1:8-as gyõzelmet aratott az utolsó pillanatig küzdõ hazai csapat ellen - a szerk.).
Madarász János ugyancsak a Borsodi Futsal Kupa egyik szünetében állt rendelkezésünkre. Bár a játékos sérülése miatt nem vehetett részt a felkészülési tornán, figyelemmel követte a mérkõzéseket.
SZKR: Hogyan értékeled ezt a tornát?
Madarász János: Ez egy nagyon jó felkészülési torna és mivel az EB-re készül a csapat, ezért fontos, hogy ilyen felkészülési meccseket játszunk. Az ilyen tornákon lehet fejlõdni, illetve tanulni az erõsebb csapatoktól, mert akkor van esélyünk az EB-n jó eredményt elérni, ha az élcsapatok ellen fel tudjuk venni a versenyt.
SZKR: A horvátok elleni mérkõzés jól sikerült, a szlovákok ellen kevésbé jött ki a lépés. Szerinted mi volt az oka annak a vereségnek?
M.J.: Sajnos még fizikailag nincs olyan állapotban a csapat, hogy két nap két ugyanolyan mérkõzést le tudjon játszani. Az elsõ mérkõzésen egy nagyon agresszív horvát csapat ellen játszottunk, ami rengeteget kivett a játékosokból, illetve amikor a szlovákok ellen játszottunk az elsõ félidõben nem volt rossz a teljesítményünk, de a helyzetek kimaradtak, a második félidõben pedig fizikálisan nem bírtuk, hibát hibára halmoztunk és az ellenfelünk ezt kihasználta.
SZKR: A brazilok elleni mérkõzéstõl mit vársz?
M.J.: Láttam mindkét brazil mérkõzést, úgy gondolom, hogy a brazilok nem veszik olyan komolyan ezt a tornát, hiszen mindhárom csapatnál sokkal erõsebb játékerõt képviselnek. A tudásuk 40%-át adják, szerintem, ha mi nem tiszteljük annyira õket, akkor egy jó mérkõzést tudunk velük játszani.
SZKR: A sportág megítélésérõl mi a véleményed?
M.J.: A sportág népszerûsítése a médián alapszik, ha a média foglalkozik vele, akkor lehet népszerûsíteni. Úgy gondolom, hogy ha rendesen lesz propagálva ez az Európa Bajnokság, akkor nagyon sok nézõ mellénk fog állni, és nagyon sokan fogják látogatni a mérkõzéseinket.
SZKR: Az Európa Bajnokságon milyen esélyeink vannak? Mi lenne egy reális helyezés?
M.J.: Nagyon jó elõjelekkel várhatjuk a sorsolást, hiszen az elsõ kalapba kerültünk, a második kalapban vannak a portugálok, akik nagyon veszélyesek, és ha a sors úgy hozza, hogy õket el tudjuk kerülni akkor reálisan nézve be tudunk kerülni még a legjobb 4 közé is. Ehhez persze az kell, hogy megnyerjük a csoportunkat, mert akkor egy csoportmásodikkal tudnánk játszani, és a második helyezett csapat valószínûleg ugyanolyan játékerõt képvisel, mint mi. Akik ellen nem lenne esélyünk az Oroszország, Spanyolország illetve Olaszország. Ha a csoportunkat megnyerjük, akkor a négy közé jutás teljesen reális cél lehet.
(Szent Korona Rádió - Horváth Gergely "Gregor")