A szakágvezetőt kérdeztük !
2018.06.20 | 07:07
Hogy bulvárlapok szóhasználatával éljünk "brutális" növekedés tapasztalható a korosztályos futsal bajnokságokban résztvevő csapatok számában, immár évek óta. Az okokról, a helyzet értékeléséről Mersich Pétert, az MLSZ Futsal szakágvezetőjét kérdeztük.
Mi lehet az oka ennek a szignifikáns növekedésnek?
- Ott kezdeném, hogy az U11, U13, és U15-ös futsal versenyek több évvel ezelőtt abból a célból lettek elindítva, hogy a téli időszakban minél több nagypályás csapat kapcsolódjon be a futsal vérkeringésébe. Egyrészt a téli holtszezont leszűkítve játéklehetőséget biztosít a csapatoknak, másrészt megismerkedhetnek a gyereket az egyesületek a futsallal, harmadrészt segíti a játékosokat technikai tudásuk fejlesztésében. Az évek során egyre több csapat látja ennek pozitív hatását országszerte, elsősorban ez eredményezi a bővülő létszámot. Másrészt, a TAO támogatás révén ezeknek a versenyeknek a költségvonzata minimális, így egy egyesület akár több csapattal is benevez a versenyekre növelve ezzel a játékosaik pályán töltött idejét, ezt a megoldást is egyre több egyesület választja.
Megtartjuk-e ezt a rendszert, vagy terveznek változást ?
- A rendszer mindenképpen folyamatos átalakítást, szabályozást, kontrollt igényel. Nagy eltérések vannak résztvevő csapatlétszámban ezáltal mérkőzésszámokban az egyes megyék között, ezt a különbséget csökkentenünk kell. Az elmúlt évek alatt egyre több csapatnál teljesen jogosan felmerülő igény volt, hogy ne csak évente 3-4 tornán, hanem akár egész évben havi rendszerességgel lehetne bajnoki rendszerben játszani. Idén a Budapesti Igazgatóság segítségével elindult a 8-15 éves kor között ez a rendszer, ezt szeretnénk minél több régióra, megyére kiterjeszteni, így minden csapat megtalálhatná a számára legjobban megfelelő lehetőséget. Természetesen, akik egész évben folyamatosan foglalkoznak a futsallal, azokat nagyobb támogatásban kívánjuk részesíteni a TAO rendszeren keresztül.
Van-e elképzelés, eszköz a resttebb régiók serkentésére ?
- Elképzelésünk szerint a 2019-2020-as évadra a TAO értékelési alapelvek átalakításával, kibővítésével egy átláthatóbb, teljesítmény orientáltabb szabályozás lépne életbe, mely érdekeltebbé tenné minden régiót a fejlesztésre.
Hogy vagy megelégedve, mint szakágvezető ezzel az évvel általában, és nem csak az utánpótlásra gondolunk ?
- A 2018-2019-es évadot összességében jónak értékelem, hozzátéve azt, hogy egy állandóság mellett folyamatos fejlesztést igényel szakágunk. Elég hacsak az elmúlt évek, hónapok változásit említem - bajnokságok átszervezése, új bajnokságok indítása, bajnoki lebonyolítások megváltoztatása, új összetételű Futsal Bizottság kinevezése, szövetségi kapitány váltások, női futsal válogatott újraindítása… - mind-mind olyan szegmens, ahol idő kell míg az új rendszer állandósodig és leszűrhetjük a tapasztalatokat.
A férfi mezőny több szempontból is a női előtt jár, fontos feladat lesz, hogy ez a különbség a jövőben csökkenjen. Pozitívnak értékelem a férfiaknál a regionális bajnokság elindítását, hiszen így a másodosztályú bajnokság színvonala emelkedett, azonban célunk, hogy egyre több régióban majd minden megyében elindítsunk férfi felnőtt futsal bajnokságot.
A nőknél reményeim szerint az első osztály mezőnye stabilizálódik, erősödik és végre nem kell csonka mezőnnyel vagy idény közbeni visszalépővel számolnunk. A másodosztállyal kapcsolatban megfontolandó az a lehetőség, hogy - a férfi harmadosztályhoz hasonlóan - regionális szinten szerveződjön a bajnokság így kevesebb utazással több csapat tudna bekapcsolódni a bajnokságba, ahonnét a régiós győztesek rájátszás után tudnának az NB I-be kerülni.
Végezetül szeretném megköszönni az elmúlt évi munkáját mindenkinek, aki bármennyit is hozzátett szakágunk fejlődéséhez, bízva abban, hogy az elkövetkező évek még sikeresebbek lesznek.