A FIFA Futsal Albizottsága - együttmûködésben az IFAB albizottságával és a FIFA játékvezetõi osztályával - nekilátott a Futsal játékszabályok széleskörû átdolgozásához és a 4, FIFA által elfogadott hivatalos nyelvû szabálykönyv szövegezésének összehangolásához.
Az új szabályok azonnal hatályba lépnek és alkalmazza minden tagszövetség teljes egészében azokat.
Õszinte tisztelettel:
FIFA
Jerome Valcke
fõtitkár
MÓDOSÍTÁSOK A FUTSAL JÁTÉKSZABÁLYOKBAN - 2010
1. SZABÁLY - A JÁTÉKTÉR
A büntetõterület
Mindkét kapufa külsõ élétõl egy-egy 6 méter sugarú negyedkörívet kell megjelölni. A körívek kijelölését a kapufák külsõ élétõl mért, a kapuvonalra merõleges 6 méter hosszú képzeletbeli egyenesek végpontjától kell megkezdeni a közelebbi oldalvonal irányába és egészen a kapuvonalig kell folytatni. A negyedkörívek felsõ pontjait egy 3,16 méter hosszúságú, a kapuvonallal párhuzamos egyenessel kell összekötni. E vonalakkal és a kapuvonallal határolt területet büntetõterületnek nevezzük.
Mindkét büntetõterületen belül egy büntetõpontot kell megjelölni 6 m-re a kapuvonal középpontjától a kapufák között és azoktól egyenlõ távolságra.
2. SZABÁLY - A LABDA
Az alkalmatlanná vált labda helyettesítése
Ha a labda a mérkõzés folyamán kipukkad vagy alkalmatlanná válik, a játékot meg kell szakítani:
a játékot a sorfal nélküli szabadrúgás, a második büntetõpontról végzett szabadrúgás vagy a büntetõrúgás megismétlésével kell folytatni, ha a labda ezek valamelyikének elvégzésekor pukkadt ki vagy vált alkalmatlanná és nem érintette a kapufákat, a keresztlécet vagy egy játékost és szabálytalanság nem történt.
3. SZABÁLY - A JÁTÉKOSOK SZÁMA
Játékosok
A mérkõzés nem kezdhetõ el csapatonként 3 játékosnál kevesebbel.
Más mérkõzések
A nemzeti csapatok mérkõzésein legfeljebb 10 cserejátékos alkalmazható.
Az összes többi mérkõzésen ennél több cserejátékos alkalmazható feltéve, ha:
- a két csapat megállapodott a cserék maximális számában
- e megállapodást a mérkõzés elõtt közlik a játékvezetõkkel
Ha a játékvezetõket nem tájékoztatják, vagy a két csapat nem tudott megegyezni a mérkõzés elõtt, akkor legfeljebb 10 cserejátékos alkalmazható.
4. SZABÁLY - A JÁTÉKOSOK FELSZERELÉSE
Szabálysértések - Büntetések
egy játékos, ha nem lett lecserélve, csak akkor térhet vissza a játéktérre, ha a labda játékon kívül van, vagy a 3. sz. játékvezetõ felügyelete alatt, ha a labda játékban van
5. SZABÁLY - A JÁTÉKVEZETÕK
Tartalék játékvezetõ asszisztens
Olyan tornákon (versenyeken, bajnokságokban), amelyeken tartalék játékvezetõ asszisztens is mûködik, szerepét és feladatait azoknak az útmutatásoknak megfelelõen kell meghatározni, melyeket ez a kiadvány tartalmaz.
6. SZABÁLY - A JÁTÉKVEZETÕ ASSZISZTENSEK
A játékvezetõ asszisztensek hatásköre
Két játékvezetõ asszisztenst lehet jelölni egy mérkõzésre (3. sz. játékvezetõ és idõmérõ), akiknek a Futsal játékszabályoknak megfelelõen kell végezniük feladataikat. A mérkõzés alatt a játéktéren kívül, a felezõvonalnál, a cserezónákkal azonos oldalon kell elhelyezkedniük. Az idõmérõnek az idõmérõ asztalnál ülve kell maradnia, míg a 3. sz. játékvezetõ ülve és állva is végezheti a feladatait.
Jogaik és kötelezettségeik
A 3. sz. játékvezetõ:
- a félidõk kezdete elõtt mindkét csapat valamelyik vezetõjének átad egy lapot, amellyel õk idõt tudnak kérni, a félidõk végén pedig összegyûjti ezeket, ha nem kértek idõt
- mindkét csapat valamelyik vezetõjének átad egy lapot, amely mutatja, hogy egy kiállított játékos helyett mikor léphet pályára a cserejátékos
- a játékvezetõk felügyelete alatt ellenõrzi azt a játékost, aki a szerelése rendbehozatala céljából hagyta el a játékteret
- a játékvezetõk felügyelete alatt ellenõrzi azt a játékost, aki sérülés vagy bármely más ok miatt hagyta el a játékteret
- amennyiben van eredményjelzõ, azon jelzi a gólokat, halmozott szabálytalanságokat és a félidõket
- a játékvezetõkétõl különbözõ síp vagy más akusztikus jel használatával jelzi az egyperces idõkérést, miután a 3. sz. játékvezetõ tájékoztatta errõl
- a 3. sz. játékvezetõ távollétében ellátja annak speciális feladatait
- információt nyújt a mérkõzéssel kapcsolatos kérdésekben
7. SZABÁLY - A MÉRKÕZÉS IDÕTARTAMA
A félidõk vége
Az idõmérõ síp vagy más akusztikus jel használatával jelzi a félidõk végét. Az idõmérõ jelzését követõen az egyik játékvezetõ véget vet a mérkõzésnek, nem feledkezve meg a következõkrõl:
Ha a labdát elrúgták a kapu felé, a játékvezetõknek meg kell várniuk a rúgás kimenetelét, mielõtt az idõmérõ megszólaltatja a sípot vagy más akusztikus jelet. A félidõnek vége, amikor:
- a labda közvetlenül a kapuba jut és gólt érnek el
- a labda elhagyja a játékteret
- a labda érinti a kapust, a kapufákat, a keresztlécet vagy a talajt, majd áthalad a kapuvonalon és gólt érnek el
- a labdát a védõ csapat kapusán kívül bármely más játékos érinti, miután a labdát elõre elrúgták és nem történt olyan szabálytalanság, ami miatt a közvetlen szabadrúgást vagy a büntetõrúgást meg kell ismételni, vagy a labda útvonalának megtétele során egyik csapat sem követ el olyan szabálytalanságot, amit a 6. halmozott szabálytalanságot követõ szabadrúgással vagy büntetõrúgással kell büntetni.
- a védõ csapat kapusa megállítja a labdát vagy az lepattan a kapufákról vagy a keresztlécrõl, és nem halad át a kapuvonalon
10. SZABÁLY - A GÓL
Gól elérése
Ha egy gól elérését követõen, de még a játék újraindítása elõtt a játékvezetõk észlelik, hogy a gólt elérõ csapat több játékossal játszott a megengedettnél vagy szabálytalanul hajtott végre cserét, akkor érvényteleníteniük kell a gólt, és a játékot a szabálytalankodó ellenfele javára megítélt közvetett szabadrúgással kell folytatni a büntetõterület bármely pontjáról. Ha a kezdõrúgást már elvégezték, a játékvezetõknek a 3. szabály alapján intézkedniük kell a vétkes játékossal szemben, de a gól érvényben marad. A játékvezetõknek jelenteniük kell az esetet az illetékes szövetségnek. Ha a gólt a másik csapat szerezte, a játékvezetõknek meg kell adniuk.
11. SZABÁLY - A LES
Futsalban nincs les.
12. SZABÁLY - SZABÁLYTALANSÁGOK ÉS SPORTSZERÛTLENSÉGEK
Közvetlen szabadrúgással büntetendõ szabálysértések
Közvetlen szabadrúgás jár az ellenfél javára, ha egy játékos elköveti a következõ hét szabálytalanság valamelyikét, a játékvezetõ megítélése szerint gondatlanul, felelõtlenül vagy túlzott mértékû erõbevetéssel:
- az ellenfelet megrúgja vagy megkísérli megrúgni
- az ellenfelet elgáncsolja
- nekiugrik az ellenfélnek
- testtel támadja az ellenfelet
- az ellenfelet megüti vagy megkísérli megütni
- az ellenfelet ellöki.
- lábbal támadja az ellenfelet.
Közvetlen szabadrúgás jár az ellenfél javára akkor is, ha egy játékos elköveti a következõ három szabálytalanság valamelyikét:
- az ellenfelet visszatartja
- az ellenfelet leköpi
- szándékosan kézzel érinti a labdát (kivéve a saját büntetõterületén belül tartózkodó kapust).
Közvetett szabadrúgással büntetendõ szabálysértések
Közvetett szabadrúgás jár az ellenfél javára akkor, ha a kapus elköveti a következõ négy szabálytalanság valamelyikét:
- kézzel vagy lábbal 4 másodpercnél tovább birtokolja a labdát saját térfelén
- saját térfelén ismét kézzel érinti a csapattársa által szándékosan hozzárúgott labdát, anélkül, hogy azt az ellenfél játékosa megjátszotta vagy érintette volna.
- saját büntetõterületén belül kézzel érinti csapattársa által szándékosan hozzárúgott labdát
- saját büntetõterületén belül kézzel érinti a labdát, amit közvetlenül egyik csapattársa által elvégzett oldalrúgásból kapott
Közvetett szabadrúgás jár az ellenfél javára akkor is, ha a játékvezetõk véleménye szerint egy játékos:
- veszélyesen játszik az ellenfél jelenlétében
- akadályozza az ellenfél mozgását
- gátolja a kapust abban, hogy a kezében tartott labdától megszabaduljon
- saját csapattársával szemben elköveti azon 9 szabálytalanság valamelyikét, amely az ellenféllel szemben elkövetve közvetlen szabadrúgással büntetendõ
- bármilyen más, a 12. vagy bármely más szabályban elõzõleg nem említett szabálytalanságot követ el, amelynél a játékot meg kell állítani figyelmeztetés vagy kiállítás céljából.
Fegyelmezési szankciók
Piros vagy sárga kártya csak játékosnak vagy cserejátékosnak mutatható fel. A megfelelõ kártyát nyilvánosan kell felmutatni és csak a pályán, ha már a mérkõzés elkezdõdött. Más esetekben a játékvezetõknek szóban kell tájékoztatniuk a játékosokat és a csapatvezetõket a meghozott fegyelmezési szankciókról.
A játékvezetõknek attól a pillanattól van joguk fegyelmezési szankciók alkalmazására, amikor a mérkõzés elõtt belépnek abba az épületbe, ahol a játéktér található, egészen addig, amíg elhagyják azt.
Figyelmeztetéssel járó szabálytalanságok
Figyelmeztetés jár annak a játékosnak, aki elköveti a következõ hét szabálytalanság valamelyikét:
- sportszerûtlen magatartás
- szavakkal vagy mozdulatokkal tiltakozik
- a Futsal játékszabályok következetes megsértése
- a játék újraindításának késleltetése
- az elõírt távolság be nem tartása szögletrúgásnál, szabadrúgásnál vagy oldalrúgásnál (védõjátékosok)
- belépés vagy visszatérés a játéktérre a játékvezetõ engedélye nélkül, vagy a csere folyamatában történt szabálysértés
- a pálya szándékos elhagyása a játékvezetõ engedélye nélkül
13. SZABÁLY - SZABADRÚGÁSOK
Szabálysértések és büntetések
Ha szabadrúgás elvégzésénél az ellenfél az elõírt távolságnál közelebb van a labdához:
a szabadrúgást meg kell ismételni és a vétkes játékost figyelmeztetni kell, kivéve ha elõnyszabályt lehet alkalmazni vagy olyan más szabálytalanságot követnek el, ami büntetõrúgással büntetendõ. Ha szabadrúgással büntetendõ szabálytalanságot követnek el, akkor a játékvezetõk eldöntik, hogy az eredeti szabálytalanságot büntetik, vagy az utólag elkövetettet. Ha a második szabálytalanság büntetõrúgással vagy közvetlen szabadrúgással büntetendõ, akkor halmozott szabálytalanságot is be kell jegyezni a vétkes csapatnak.
A 6. halmozott szabálytalanságtól kezdve, ha a szabadrúgást az elõzõleg azonosított játékos csapattársa végzi el:
a játékvezetõk szakítsák meg a játékot, sportszerûtlen magatartás miatt figyelmeztessék a vétkes játékost, a játékot a védõ csapat javára megítélt közvetett szabadrúgással folytassák onnan, ahol elrúgta a labdát.
A 6. halmozott szabálytalanságtól kezdve, ha a közvetlen szabadrúgás elvégzését követõen:
- a labda kipukkad vagy alkalmatlanná válik mielõtt érintette a kapufákat, a keresztlécet vagy más játékost:
a rúgást meg kell ismételni
14. SZABÁLY - A BÜNTETÕRÚGÁS
Szabálysértések - büntetések
Ha a büntetõrúgás elvégzésekor a labdát az elõzõleg azonosított játékos csapattársa rúgja el:
- a játékvezetõk szakítsák meg a játékot, sportszerûtlen magatartás miatt figyelmeztessék a vétkes játékost, a játékot a büntetõpontról a védõ csapat javára megítélt közvetett szabadrúgással folytassák (Lásd 13. szabály - A szabadrúgás helye)
Ha a büntetõrúgás elvégzését követõen:
- a labda kipukkad vagy alkalmatlanná válik mielõtt érintette a kapufákat, a keresztlécet vagy egy játékost:
a rúgást meg kell ismételni
16. SZABÁLY - A KIDOBÁS
Szabálysértések - büntetések
Ha a labda játékban van és a kapus nem kézzel ismét érinti a labdát, mielõtt azt az ellenfél bármely játékosa érintette (kivéve ha a labda véletlenül érintette saját csapattársát):
közvetett szabadrúgást kell ítélni az ellenfél javára onnan, ahol a szabálytalanság történt. (Lásd 13. szabály - A szabadrúgás helye)
EGY MÉRKÕZÉS VAGY EGY OTTHONI ÉS IDEGENBELI PÁRHARC GYÕZTESÉT MEGHATÁROZÓ ELJÁRÁSOK
A büntetõpontról végzett rúgások
Végrehajtás
- Ha a mérkõzés végén, de még a rúgások megkezdése elõtt az egyik csapatnak több játékosa van, beleértve a cserejátékosokat is, mint az ellenfelének, akkor azt le kell csökkenteni, hogy az megfeleljen az ellenfél játékos-létszámának, és a csapatkapitánynak tájékoztatnia kell a játékvezetõt azon játékosok nevérõl és mezszámáról, akik nem vesznek részt a rúgásokban.
- Ha egy csapatnak csökkentenie kell a létszámát, hogy az megfeleljen az ellenfél játékos-létszámának, akkor lehetõség van arra, hogy a büntetõpontról végzett rúgásokban a kapusok ne végezhessenek rúgást.
- Egy kapus, aki azért nem végez rúgást a büntetõpontról, mert a csapatának csökkentenie kellett a létszámát, hogy az megfeleljen az ellenfél játékos-létszámának, és a technikai zónában van, bármikor helyet cserélhet a kapussal.
- A büntetõpontról végzett rúgások megkezdése elõtt a játékvezetõnek meg kell gyõzõdni arról, hogy mindkét csapatból ugyanannyi játékos maradt a másik térfélen és õk fogják a rúgásokat elvégezni.
A JÁTÉKSZABÁLYOK ÉRTELMEZÉSE ÉS ÚTMUTATÁSOK A JÁTÉKVEZETÕK RÉSZÉRE
1. SZABÁLY - A JÁTÉKTÉR
Hirdetés a játéktéren
Ha a versenyszabályok nem tiltják, a játéktér talaján hirdetés engedélyezett, feltéve, hogy az nem zavarja a játékosokat vagy játékvezetõket és a Futsal játékszabályaiban meghatározott határoló vonalak láthatóak maradnak.
Hirdetés a kapuhálókon
Ha a versenyszabályok nem tiltják, a kapuhálón hirdetés engedélyezett, feltéve, hogy az nem zavarja a játékosokat vagy játékvezetõket.
Hirdetés a technikai zónákban
Ha a versenyszabályok nem tiltják, a technikai zónák talaján hirdetés engedélyezett, feltéve, hogy az nem zavarja a technikai zónában elhelyezkedõket, a 3. sz. játékvezetõt vagy a játékvezetõket.
3. SZABÁLY - A JÁTÉKOSOK SZÁMA
Kiállítás
- Ha egy játékos kiállítással vagy második figyelmeztetéssel járó szabálytalanságot követ el, de a játékvezetõk elõnyszabályt alkalmaznak és ebbõl a vétkes játékos csapata gólt kap, mielõtt a vétkes játékost kiállítanák, akkor a csapat létszámát nem kell csökkenteni, mert a szabálytalanság elkövetése a gólszerzés elõtt történt.
- ha a félidõk közti szünetben, vagy a hosszabbítás bármely félideje elõtt egy játékos kiállítással büntetendõ szabálytalanságot követ el, akkor a csapata a következõ félidõt vagy a hosszabbítás játékrészt egy fõvel kevesebbel kezdi.
4. SZABÁLY - A JÁTÉKOSOK FELSZERELÉSE
Ékszerek
A játékvezetõknek és játékvezetõ asszisztenseknek is tilos ékszert viselni (kivéve a játékvezetõt, akinek engedélyezett óra vagy hasonló szerkezet viselése, amellyel a mérkõzés idejét méri, ha nincs idõmérõ).
5. SZABÁLY - A JÁTÉKVEZETÕ
Útmutatások játékvezetõk részére
4 másodperc számolása amikor a labda játékban van
Minden esetben, amikor a labda a saját térfelén tartózkodó kapus birtokában van, valamelyik játékvezetõnek jól láthatóan számolnia kell a 4 másodpercet.
A játék újraindítása
A játékvezetõknek mindenképpen biztosítaniuk kell a játék újraindításának gyors végrehajtását, és ne engedélyezzék, hogy taktikai okokból ne induljon azonnal újra a játék az ideiglenes megszakítás után (oldalrúgás, kidobás, szögletrúgás vagy szabadrúgás). Ezekben az esetekben meg kell kezdeni a négy másodperc számolását, és nem szükséges a síp használata. Azokban az esetekben, amikor az újraindításnál nem engedélyezett a négy másodperc számolása (kezdõrúgás, büntetõrúgás), azokat a játékosokat, akik késleltetik azt, figyelmeztetni kell.
12. SZABÁLY - SZABÁLYTALANSÁGOK ÉS SPORTSZERÛTLENSÉGEK
Veszélyes játék
A veszélyes játék egy olyan cselekvés, amikor egy játékos ugyan a labdát próbálja megjátszani, de közben sérülésveszélyes az ellenfél játékosára vagy saját magára nézve: Ezt az ellenfél közelében követik el, és meggátolják az ellenfelet a labda megjátszásában a saját vagy más játékos sérülésétõl való félelmük miatt.
14. SZABÁLY - A BÜNTETÕRÚGÁS
Végrehajtás
A büntetõrúgásnál a nekifutás alatt az ellenfél megtévesztésére irányuló cselezés a labdarúgás részeként megengedett. Azonban, a rúgás közbeni cselezés, ha már a nekifutást befejezte, az már a 14. szabály megsértésének, és sportszerûtlen magatartási cselekedetnek tekintendõ, amiért a játékost figyelmeztetni kell.
EGY MÉRKÕZÉS VAGY EGY OTTHONI ÉS IDEGENBELI PÁRHARC GYÕZTESÉT MEGHATÁROZÓ ELJÁRÁSOK
A büntetõpontról végzett rúgások
Végrehajtás
A büntetõrúgások végrehajtása alatt a játékvezetõk ne engedjék, hogy kamerák vagy más média legyen a játéktéren.
A szeptember elején esedékes Játékvezetõ Továbbképzésen bõvebbeket is megtudhatnak az érdeklõdõk az új szabályokról, azok értelmezésérõl, alkalmazásukról.