Több mint másfél év után, nagy örömmel tértem vissza, futsal elõadásokat tartani a debreceni egyetemre. Évekkel ezelõtt ugyanis ott voltam az ötlet születésénél, amikor felvetõdött, hogy a labdarúgás és a futsal elméletéti és módszertani alapismereteit közkincsé kellene tenni az egyetemi hallgatók körében. Ezt a szabadon választható tantárgyat bárki felveheti a hallgatók közül, függetlenül attól, hogy az egyetem 16 kara közül melyiken tanul. C típusú kredit tárgy, amely két félévig tart és mindkét félévben írásbeli vizsga letételét igényli. Évekkel ezelõtt, a kezdetekkor nagy hangsúlyt fektettek a futsal megismertetésére és népszerûsítésére, hiszen szerették volna, ha az elmélet a gyakorlattal is párosul, és csapatok is alakulnak, amelybõl válogatva megszületik az egyetem csapata. Ezt aztán benevezik a hazai futsal bajnokságba, de az egyetemek és fõiskolák közötti versengésbe is. Azóta már a fiú és lány csapat is figyelemre méltó eredményeket tudhat maga mögött. Jövõre, nagy valószínûséggel, az egyetemistákkal, az NBI-ben is találkozhatunk.
Természetesnek tûnt tehát, hogy az elsõ lépésekkor a futsal nagy teret kapjon az oktatásban, így az elsõ fél év hat elõadása errõl szólt. Rajtam kívül még Török Karcsi és Vágner Laci tartott itt elõadást a szabályokról és a játék nemzetközi megítélésérõl. Jellemzõ volt a diákok érdeklõdésére, hogy a maximum 180 helyre az internetes bejelentkezés során 10 perc elegendõ volt a létszám kitöltéséhez. Az elõadásokon szinte minden esetben száznál többen ülnek, ami az esti órákban szerfelett szokatlan a felsõoktatási intézményekben. Hiába, még mindig nagy a futball láz hazánkban!
A futsalon kívül olyan neves emberek adtak itt elõ, mint pl. Puhl Sándor, Buzánszky Jenõ, Kisteleki István, Mucha József, Gellei József, Magyar Zoltán, Pajkos János, Herceg András, Beranek, vagy éppen Szima Gábor.
A futball, mint a kultúra része jelenik meg az elõadásokon, inkább az érdekességek számítanak mint a mélyebb szakmaiság, hiszen itt, nem szakemberképzés folyik.
Visszatérésemmel ismét helyet kapott a futsal, ezúttal két alkalmat szánt nekem Kulcsár Zsolt, az egyetem sportigazgatóságának referense. Nagyon érdekes témák, és kiváló elõadók közé csöppentem ismét. Érdekességképpen közreadnám ennek a két félévnek a témáit és elõadóit, talán ezt a nagyszerû ötletet máshol is érdemes lenne megvalósítani.
1. FÉLÉV:
A labdarúgás története és kialakulása:
SÁNDOR MIHÁLY
Világ és Európa bajnokságok:
SÁNDOR MIHÁLY
Mentális felkészítés és sérülés prevenciók:
Dr. PETRIKA E.
Játékvezetés:
VÁGNER LÁSZLÓ
Média szerepe a labdarúgásban:
SZÖLLÕSI GYÖRGY
Utánpótlás UEFA Grassroots program:
ÕZE TIBOR
A magyar foci az olimpiákon:
GELLEI JÓZSEF
Labdarúgó akadémiák:
SZÖLLÕSI GYÖRGY
Az aranycsapat és a bor, kóstolással egybekötött karácsonyi elõadás:
SZÖLLÕSI GY. CSUTORÁS
2. FÉLÉV:
Szurolói kúltura kialakulása hazánkban és külföldön:
SÁNDOR MIHÁLY
Szurkolói atrocitások és stadionkatasztrófák:
SÁNDOR MIHÁLY
A futsal története:
KOZMA MIHÁLY
A sajtó szerepe a labdarúgásban:
HEGYI IVÁN, KNÉZY JENÕ
Az Aranycsapat:
BUZÁNSZKY JENÕ
Trendek az európai utánpótl.nevelésben:
JENEI IMRE
A futballgazdaság alapjai:
DÉNES FERENC
Labdarúgás a politológus szemével:
BOROS BÁNK LEVENTE
A nagypálya és a futsal kapcsolata:
KOZMA MIHÁLY
Az európai TOP ligák jellemzõi:
ORENDI MIHÁLY
Miért hagytuk, hogy így legyen:
MAGYAR ZOLTÁN
Miért beteg a magyar foci?:
SZÖLLÕSI GYÖRGY
KOZMA MIHÁLY