A taktikai képzésnél a játékosaink technikai, fizikai és lelki adottságaiból kell kiindulnunk, és támaszkodnunk kell az összes eddig megszerzett tudásukra is. Átadások és átvételek, cselezés vagy valamelyik rúgásforma használata nélkül semmilyen taktikai elem nem valósítható meg. Az elmozgásokhoz pedig már fizikai erõre is szükség van. Mindezek pontos és eredményes kivitelezése, mentális állapot függvénye. A játék összes tényezõje tehát, egyszerre van jelen minden gyakorlatban. Az edzõ által kiválasztott és megjelölt cél dönti azt el, hogy melyik gyakorlására helyezõdik a nagyobb hangsúly. Ám ebbõl az is adódik, hogy csak akkor kezdhetünk hozzá, és foglalkozhatunk eredményesen ezekkel a taktikai elemekkel, ha elértünk egy bizonyos technikai szintet.
Ha ezt elértük, akkor érdemes a taktikai gyakorlásra nagy hangsúly fektetni, mert gyakran nyújtanak segítséget a mérkõzéseken nehéz, vagy tanácstalan pillanatokban. Átlendíthetik a csapatot a holtponton. A szervezettség, a tudatos játék, a játékosok begyakorolt lehelyezkedései és mozgásai felõrölhetik az ellenfelet. Mindenféle játékhelyzetet ki kell iskolázni, annak lehetséges megoldásait ismerni, és tisztába lenni azzal mit nyerhetünk egy eredményes végrehajtással, és mi következhet be egy sikertelen esetén. Végtelen türelmes munkával és a dicséretekkel egyáltalán nem fukarkodva lehet csak eredményt elérni. Ellenkezõ esetbe a játékos bizonytalannak érzi a dolgot és önmagát is, ezért a mérkõzésen ezekbõl semmit sem láthatunk viszont.
Ebben az esetben is már a bemelegítés alkalmával használhatjuk azoknak az elemeknek a részleteit, amelyekbõl az edzés végére összeáll az a gyakorlat, amit szeretnénk megtanítani a játékosoknak. Itt is az egyszerûtõl haladjunk a bonyolult irányába, míg nem tökéletesen tudjuk alkalmazni ezeket a mérkõzéseinken. Ekkor már kevesebb magyarázatra van szükség, és ha felfedezik az edzés felépítésében a tudatosságot, akkor jóval szorgalmasabbak, mert látják a célt maguk elõtt.
Nem szabad azonban mereven ragaszkodni a mérkõzéseken ezeknek az elemeknek a sablonos végrehajtásához. Le kell reagálni az ellenfél reakcióit és rugalmasan, a legjobb döntést választva kell elérni a célunkhoz. Egy taktikai elemnek, kombinációnak, több befejezése is lehetséges. Azt, hogy melyiket választják, a játékosainknak pillanatok alatt el kell tudniuk dönteni. Soha sem szabad figyelmen kívül hagyni a személyiségüket, improvizatív készségüket. Ezekben a döntésekben nyújtanak segítséget a taktikai jellegû edzésjátékok, az úgynevezett kis játékok is, amelyek valóságos mérkõzéshelyzeteket modelleznek. Ezekben az alapjátékokban, a helyzetmegoldások rögzülnek, és lehetõvé teszik, hogy a meccseken is nagy számban hozhasson jó döntést a játékosunk.
A taktikai elemek tehát jó mankóul szolgálhatnak, de a kreativitás dönti el a mérkõzést. Az, hogy milyen szituációban melyik taktikai elemet indítjuk el nem összetévesztendõ a játékosok begyakorolt elemek nélküli spontán döntéseivel.
A magyar bajnokságban azok a csapatok, amelyek jó játékosállománnyal rendelkeznek, de nincs begyakorolt vagy betanult taktikai elemük, többségükben a mezõny közepe, vagy vége felé helyezkednek el. Õk persze nem értik miért, hiszen kiváló jó futballistákból áll a csapatuk. Sajnos ez fõleg a vidéki csapatokra jellemzõ. Nehezen mondom ki, mert én is vidéki vagyok és több fõvárosunktól távoli csapatnál is dolgoztam, de az elõrelépésüknek ez az egyik legfõbb gátja. Igaz több helyen is felismerték már, ami az eredményeikben is megmutatkozott. Ha még az utánpótlás nevelését is felveszik a tudatos munka mellé, akkor hosszú távra berendezkedhetnek, és a futsal igazi fellegvárai lehetnek.
A sikerért dolgozni kell!
Nézzük melyek azok a taktikai elemek, amelyekkel feltétlenül foglalkoznunk kell.
- Labdatartás - alapjátékok
- Adogatás párban és hármas összjáték
- Létszámfölényes helyzetek
- Létszámhátrányos szituációk
- Felállt védelem elleni játék - centermozgások, oldalkiürítések, elzárások
- Területvédekezés
- Emberfogás
- Szélességi és mélységi játék
- Letámadás - csapdával és a nélkül, csoportos labdaszerzés
- Labdakihozatalok
- Kapus indítások
- Pontrúgások - szöglet, szabadrúgás, oldal berúgás, középkezdés