Merre tart a magyar futsal ?
Az elmúlt idõszak értékelésére kértük fel Dr. Drucskó Zoltánt, az MLSZ Kispályás Bizottságának elnökét, aki készséggel válaszolt kérdésünkre.
Ha nem tudsz szurkolni nekünk, amikor döntetlent játszunk vagy vesztünk, ne szurkolj akkor sem, ha gyõztünk. (Bill Shankly)
Közel másfél éve van hivatalban Futsal Bizottságunk, s bár az eltelt rövid idõszak kevés forradalmi változások létrehozásához úgy gondolom mindenképpen érdemes visszatekintetni, értékelni a szakágban elvégzett munkát, az elmúlt idõszakot, a sikereket, a kudarcokat. A visszatekintés mindazonáltal annál is fontosabb, mert válogatottunkra márciusban komoly erõfelmérõ vár, és a sikeres EB selejtezõ megvívásához szükség van a hittre, szükség van arra, hogy tisztában legyünk vele vannak értékeink, és nem utolsó sorban szükségünk van arra, tisztában legyünk azzal hol a helyünk a világ futsaljában.
Mielõtt azonban belevágnánk az elmúlt év értékelésének ejtsünk pár szót a Bizottságunk elmúlt évi munkájáról is. Mint azt sokan tudják a 2013 júliusában kinevezett Futsal Bizottság az eddigiektõl eltérõen egy véleményezõ, tanácsadó, elsõsorban javaslattételre felhívott, konzultatív testület, amely a szakág stratégiájáért felelõs. Munkája során kiemelten képviseli az egyesületek érdekeit, ám egyben gondoskodik a szövetségi program támogatásáról is. Ennek megfelelõen a bizottságunk ebben az évben is minden egyes alkalommal megtárgyalta, véleményezte és javaslatot tett a bajnokságokkal, a versenyeztetéssel kapcsolatosan részére eljutatott versenykiírásokat, szabályzatokat. A Fõtitkár úr felkérésére pedig több alkalommal végzett konzultatív, mediátori tevékenységet egyes helyzetek tisztázása, megoldása érdekében. Természetesen hatáskörén túl igyekezetett minden olyan kérdésben aktívan, támogatóan részt venni, amely sportágunk érdekeit, elõre mozdítását szolgálta, szolgálhatta. Ezen rövid bevezetõ után nézzük mit hozott a 2014-es év, amely bár véleményem szerint tele volt ellentmondásokkal, de megmutatta merre és hogyan tudunk továbblépni, mire építhetünk a jövõben.
Tömegesítés
A Magyar Labdarúgó Szövetség által elfogadott fejlesztési tervvel összhangban a 2014. évben a szakág elsõdleges feladata a tömegesítés, a játék minél szélesebb körben történõ megismertetése, megszerettetése volt. Ha õszinték akarunk lenni, akkor ki kell jelentenünk, hogy ezen elképzelést csak részben sikerült maradéktalanul megvalósítani, ugyanis bár a férfi NB II-es bajnokságba rekordnevezés érkezett, összességében 42 együttes indulását fogadta el a versenybizottság, a tömegesítés igazi motorját biztosítani tudó megyei instruktorok kinevezésétõl várt megyei futsal bajnokságok beindítása azonban nem valósult meg. Ennek ellenére elmondható, hogy a bajnokságokba rekordot jelentõ mértékben nevezetek az egyesületek, illetve a kiadott játékengedélyek száma is dinamikusan nõtt.
A tömegesítés egyik motorja az MLSZ által a versenyeztetési költségekhez való hozzájárulás. sokan hajlamosak errõl megfeledkezni, pedig a szövetség által biztosított költségtérítések mértéke 2014-ben rekordot döntöttek.
Szakmaiság, edzõképzés, játékvezetés
A hatékony tömegesítésbõl adódóan kiemelt fókuszt kapott az idei esztendõben az is, hogy a megnövekedett versenyzõi létszámot képzett szakember gárda irányítsa, illetve minden mérkõzésre megfelelõen képzett, futsal vizsgával rendelkezõ játékvezetõt tudjon a szakág biztosítani. Ennek jegyében 33 fõ vehette át futsal edzõ képzõi diplomáját. Az UEFA elõírásoknak megfelelõ edzõképzésre 2,5 túljelentkezés volt, ami szintén rekordot jelent a sportág történetében. A megnövekedett igényekre tekintettel idén februárban Telkiben Kozma Mihály futsal szakág vezetõ irányítása mellett újabb edzõképzõ tanfolyam indul. Mindezen eredmények mellet úgy gondoljuk, hogy a tömegesítést kiszolgálását ellátni hivatott alapfokú edzõképzés mellett a szakág továbblépésének érdekében szükség lenne szûkített létszámban nemzetközi alapokon nyugvó utánpótlásedzõ, illetve kiemelt edzõképzés megvalósítására is.
Apróbb sikerként könyvelhetõ el, és csökkenti a különbséget az a tény, hogy ugyan csak korlátozott óraszámban de futsal képzés is bekerült az futballedzõ képzés tananyagába, melynek következtében reményeink szerint sikerül jobban megismertetni a sportágat, és közelebb hozni egymásoz a két szakágat.
Az ismételten elinduló edzõképzés mellett az év végén Futsal Gálát, és Szakmai Napot tartottunk, ahol az érdeklõdõk betekintést nyerhettek abba, hogy hogyan és milyen módszerekkel lehet a világ futsal élvonalába kerülni.
A megfelelõ játékvezetõi létszám biztosítása érdekében 2014-ben kidolgozásra és bevezetésre került egy egységes országos futsal játékvezetõ képzési tematika, illetve megyei szinten, központosított vizsgáztatással játékvezetõ tanfolyamok kerültek meghirdetésre. Bár több mint száz újonc játékvezetõ vizsgáztatása történt meg, megyei bajnokságok indulásának hiányában e játékvezetõk mûködtetése sajnos csak részben megoldott, így az országos bajnokságokban mûködõ játékvezetõk frissítése is csak lassabb ütemben tud, tudott megvalósulni. A bajnoki rendszerek átalakítása várhatóan ezen a területen is elõrelépéssel szolgálna.
Versenyeztetés
A sikeres tömegesítés mellett úgy gondolom, a szakág tényleges erejét az elsõ osztályú bajnokságok minõsége határozza meg. S bár mind nõi mind férfi oldalon jelentõs problémákkal küzdenek az egyesületek elmondható, hogy mindkét nem bajnokságában emelkedett a színvonal. Jól példázza ezt az MVFC Berettyóújfalu bajnoki címe, illetve sikeres nemzetközi szereplése (tisztán magyar játékosokat felálló csapat esetében erre közel 7 évet kellett várni), valamint az eddig egy vagy kétpólusú bajnokságok több pólusúvá bõvülése. Hiszen míg a férfiaknál a két kiemelkedõ csapatot üldözõ, mindig stabil Aramis gárdája mellett megjelent a Veszprém csapta, illetve szárnyát bontogatja a Haladás és a Dunaferr, addig a nõknél az ASTRA és a Vénusz mellé, felzárkózott a HTE, a BME és a Rába ETO. A minõségi javulás mellett azonban szót kell ejtenünk arról, hogy a másodosztályú csapatok számára mind minõségileg, mind financiális oldalról hatalmas ugrás az elsõ osztályban való szereplés, és ennek nem minden esetben tudnak megfelelni. Ennek következtében a nõi elsõ osztályban a 2014/15-ös évadban sem sikerült feltölteni a már csökkentett létszámú bajnokságot, míg a férfiaknál a gyenge szereplés és a forráshiány miatt a 2013/14-es évadban egy egyesület visszalépet a bajnoki küzdelmektõl, addig jelen bajnokságban pedig egyet a megszûnés fenyegetett.
Mint azt már korábban említettem a férfi másodosztályú bajnokság küzdelmeibe rekordszámú nevezés érkezett. Ez egyfelõl nyilvánvalóan öröm, másfelõl nyilvánvalóan hátrányokat is hordoz magában, mert bár a sok nevezõ következtében létrejövõ három csoportos bajnokság nagyban csökkenti az utazásra fordított költségeket, addig a bajnokságok szervezésére és színvonalára nincs jó hatással. A tervezett megyei bajnokságok hiányában, a csapatlétszám további várható növekedésével párhuzamosan a másodosztályú bajnokságok lebonyolításának átgondolása javasolt harmad osztály esetleges létrehozásával.
Az idei évben a férfi felnõtt futsal válogatott EB és VB selejtezõ sorozaton vesz részt, a zavartalan felkészüléshez a szövetség minden eddiginél magasabb összegû forrást bocsátott a szakág rendelkezésére. Az elmúlt évben lejátszott felkészülési mérkõzések azonban sokak számára csalódást keltõek. A válogatott teljesítmények értékelésénél azonban úgy gondolom nem csak az adott mérkõzések eredményeit kell figyelembe vennünk, hanem kissé távolabbra kell tekintenünk, kicsit magunkba is kell néznünk. Jól látszik, hogy a 2005-ös Ostravában zajló EB-t követõen bajnokságunk, egyesületeink egyre kevesebb minõségi játékost tudtak kitermelni, ami egy folyamatosan fejlõdõ nemzetközi mezõnyben sajnos a lassú, de folyamatos visszacsúszásunkat eredményezte. Mindezek mellett úgy gondolom a válogatott teljesítményének értékelésével meg kell várnunk az EB selejtezõ sorozatban elért eredményünket, ahol a körülményeket figyelembe véve reális cél csak a pótselejtezõt érõ második hely kiharcolása lehet, még akkor is ha a házigazda Macedóniával szemben bizonyosan nem lesz könnyû dolgunk.
Utánpótlásképzés, nevelés
Futsalunk fejlõdésének alapvetõ záloga az utánpótlásképzés, az utánpótlás nevelés. Az utánpótlás csapatok folyamatosan növekvõ száma mellett, 2014-ben a közvetlen utánpótlást biztosító korosztályokban (U20, U17) számolhatunk be elõre lépésrõl.
Az utánpótlás játékosok elsõ csapatba építésének megkönnyítése érdekében a bizottság a csapatokkal együtt kezdeményezte a futsal Ligakupa küzdelem sorozat létrehozását, melynek küzdelmei az idei évben indulnak el.
Folyamatban van az elsõ osztályú csapatok számára kiírt kiemelt U20, U17 bajnokságok lebonyolítása, melynek ugyan elsõ szakmai tapasztalatait a 2014/15-ös idény végén lehet levonni, annyit már elmondhatunk, hogy egy-két csapat kezdeti heves ellenállásával elindult bajnokságok mára egyre népszerûbbek, egyre több csapat jelezte a bajnokság ilyen formában való lebonyolításának hasznosságát.
Utánpótlásképzésrõl beszélve azonban nem szabad szó nélkül elmennünk amellett, hogy elkészült az MLSZ hosszú távú utánpótlás koncepciója, amely bár tartalmaz futsal alapokon nyugvó elemeket nem futsal alapokon képzeli el a jövõt. Ez annál is fontosabb, mert a jövõben szakágunknak ehhez a koncepcióhoz alkalmazkodva, ezt figyelembe véve kell utánpótlásképzésünket nevelésünket alakítani, fejleszteni.
Marketing és média
Talán az egyik legfájóbb pont a szakág, és a bizottság életében, s talán a legreálisabb képet mutatja ellentmondásos sportágunkról, kicsiny közösségünkrõl. Sajnos az elmúlt évekhez hasonlóan most sem sikerült elõrelépnünk a névadószponzor, és a média megjelenések területén, pedig a szakág egyik kitörési pontja lehetne. Az áttörés érdekében a jogtulajdonos szövetség mellett bizottságunk is aktívan megpróbált részt venni a bajnokság nevének értékesítésében, illetve a televíziós közvetítések és összefoglalók megszervezésében. Míg az elsõ esetben a szövetség által meghatározott díj ellenében nem sikerült támogatót találni, addig a közvetítések terén (bár az alkalomadtán képernyõre kerülõ mérkõzések megfelelõ nézettséget generáltak) a rendszeres képernyõre kerülés, illetve annak költségei okozták a fõ gondot.
Egy apró sikerrõl azonban beszámolhatunk, még ha az csak árnyalja a negatív képet. Bizottságunk közbenjárásának köszönhetõen a csakfoci.hu labdarúgó szakportállal kötött megállapodásnak köszönhetõen több kiemelt mérkõzést élõben nyomon követhettek a szurkolók az Interneten. Mindazonáltal, bár a jogok értékesítése és a TV közvetítések megszervezése nem tartozik a bizottság feladatai közé, ha kritikát kellene megfogalmaznom munkánkkal kapcsolatban, valószínûleg ezt a pontot említeném elsõként még akkor is, ha a média hozzáállása szakágunkhoz reális képet mutat sajnos annak értékérõl is.
Természetesen a csapatok részérõl is ezen a területen ér minket, hozzáteszem jogosan (még akkor is, ha az elvégzett munkát nem látják, csak az eredményt) talán a legtöbb kritika. Azonban a média képviselõivel folytatott megbeszéléseim, egyeztetéseink során, rá kellett ébrednem, ébrednünk, hogyha tényleges elõrelépést szeretnénk, akkor a magunk, a csapatok háza táján is söprögetnünk kell. Több, országos médiummal folytatott egyeztetésen hívták fel a figyelmemet barátilag arra, hogy a médiában való tartós megjelenéshez, és itt legyen szó TV-rõl, vagy online és offline sajtóról bizony szerzõdésen és pénzen kívül több kell, mégpedig friss napra, percre kész információ. Mert hiába lenne meg a szándék, az akarat a sportág eseményeinek, információinak nézõkhöz, hallgatókhoz, olvasókhoz való eljuttatására, ha mi magunk nem szolgálunk információkkal az érdeklõdõknek, a média képviselõinek. Legyünk õszinték, a csapatok honlapjait, illetve közösségi oldalait böngészve bizony elég elszomorító képet kapunk. Hiányos, néhol több mint 1 éves információk, pár soros beharangozók, tudósítások (a stílusról nem beszélve), amelyek ráadásul csak 1-2 nappal késõbb kerülnek fel az oldalakra. Edzõk, és játékosok nyilatkozatainak, az összefoglalók (szinte minden csapat mérkõzését felveszi a helyi TV), a fényképes beszámolók hiányáról már ne is beszéljünk. Természetesen itt is vannak üdítõ kivételek, de az Internet, az okostelefonok világában tudnunk kellene már, hogy a minket elárasztó sportesemények forgatagában, a fél információk, vagy a megkésett információk már érdektelenek. Marketing és média területen van tehát tennivalónk szövetségen, bizottságon belül, de ha igazi áttörést szeretnénk elérni, akkor tisztában kell lennünk azzal, hogy az alapokat is szélesítenünk kell ezen a fronton.
Nemzetközi környezet
Ha röviden szeretnék elemezni, akkor klasszikust idéznék A nemzetközi helyzet egyre fokozódik. Amennyiben pedig reagálni szeretnénk a megállapításra, akkor következik is a válasz. Fokozódik? Jó tudni!" Az idei Futsal Cup küzdelmei, illetve a válogatott találkozóink is megmutatták, hogy valami megmozdult a futsal nemzetközi vérkeringésében. Klub szinten az eddig Futsal Cup elõselejtezõben szenvedõ angol és francia csapatok elitkörös csoportjuk 2. és 3. helyén végeztek légiósaiknak köszönhetõen. Válogatott szinten pedig egyre több ország tanulja meg az alapokat, melynek következtében a középmezõny elkezdett sûrûsödni. A Fifa és az Uefa által preferált test-test elleni játék elõretörése pedig valljuk be nem kedvez nekünk. Míg mi magyarok gazdasági helyzetünkbõl adódóan nem tudunk hatalmas összeget fordítani csapatainkra, addig Európa szerte rájöttek, hogy a futsal nagyságrendileg olcsóbb mint a nagypályás szakág, közép és hosszú távon pedig hatalmas népszerûségre tehet szert. Ezt erõsítette a spanyol és portugál válság melynek következtében elárasztották a világot a megfizethetõ árú edzõk, játékosok. Ebben a környezetben kell tehát helyt állnunk, mert van és lesz jövõje a sportágnak.
Összegzés
2014 úgy gondolom a realitások éve volt sikerekkel, és hullámvölgyekkel. Az elvégzett munkát megítélheti mindenki vérmérséklete szerint, azonban a felsoroltakból is kitûnik, hogy elindult valami, hogy az elmúlt egy, másfél évben sok dolgot tettünk közösen amely elõre mozdíthatja sportágunkat, ezeket az eredményeket úgy gondolom senki nem vitathatja. Nem mellesleg végre kialakult egy konstruktív párbeszéd a szövetség a szakág között.
Fontos tudni, hogy májusban tisztújító közgyûlést tart a Magyar Labdarúgó Szövetség, a Futsal bizottság munkája Csányi Sándor elnök úr mandátumának megszûnésével szintén megszûnik és az újra vagy újonnan megválasztott elnök, elnökség jelöli ki, hogy a jövõben kivel szeretne dolgozni, mely személyek, kik lesznek az új Futsal Bizottság tagjai.
A szakágban elvégzett közös munka azonban alapot adhat egy biztató folytatáshoz, még akkor is ha tisztában vagyunk azzal, hogy egy közel sem ideális gazdasági környezetben, illetve rohamosan fejlõdõ vetélytársak mellet mindez nem lesz egyszerû. Ahhoz, hogy mindezek ellenére mégis sikerrel járjunk elengedhetetlen, hogy összefogjunk, hogy egymást támogassuk még akkor is, ha éppen nem a gyõztes csapat fotózásához kell asszisztálnunk.
Sportbaráti üdvözlettel:
Dr. Ducskó Zoltán
Futsal Bizottság
elnöke