Udvarhelyi Híradó 2009. január 5.:
Mire e sorok napvilágot látnak, tudni lehet, hogy a járható utak közül melyikre lép a Székelyudvarhely SK teremlabdarúgó-csapata. Vagy mégsem. Az információk egymásnak ellent mondanak. Ami biztos, hogy ha született is döntés, az lapzártánk után történt. Az élet azonban nem áll meg, idõközben rengeteg hír, híresztelés, feltevés és elmélet látott napvilágot. Ezeknek néztünk utána.
A Székelyudvarhely SK teremlabdarúgó-csapata tavaly, december 13-án lépett utoljára pályára, a Cenk alatti Design Brassó pályáján elért döntetlennel búcsúztatta az õszi idényt. Az ezt követõ ünnepi vacsora után a keret tagjai szabadot kaptak, szétszéledtek annak reményében, hogy január 5-én onnan folytathatják, ahol abbahagyták. Biztosat õk sem tudtak. Tulajdonképpen senki sem, mert egyszerûen még nem volt döntés. Vagy legalábbis nem volt nyilvánosságra hozva. Az viszont biztos, hogy az érdeklõdõk és aggódók mellett mások is célkeresztben tartották a csapatot, s a nagy bizonytalanság ellenére, de egy esetleges végkiárusítás esetére már számot is húztak maguknak. Mint a megboldogult kondukátor idejében, amikor még nem volt biztos, hogy hoznak árut a sarki boltba, de azért nem ártott ott lenni a sorban.
Légiósok tényleg haza?
Ezzel a címmel olvashattuk több internetes fórumon egy cikket, mely szerint Lódi Tamás, Gyurcsányi Zsolt és Balázs Zoltán Udvarhely testvérvárosának csapatánál, a Gödöllõi Sport Klubnál folytathatja, már most januártól. Az érintett klub elnöke, Pecze Dániel elárulta, hogy felvették a kapcsolatot a három játékossal, akik jelezték, hogy szívesen visszamennének, s a gödöllõi ajánlatot is pozitívan fogadták. Persze abban az esetben, ha Udvarhelyen már nincs szükség rájuk. (A legutóbbi beszélgetésünkkor Gyurcsányi nem szívesen nyilatkozott ez ügyben, úgy ígérte, hogy január 5-én tudna többet mondani.) A három válogatott játékos mai érkezése azonban nem valószínû, ennek okát lehet a közelgõ magyar-cseh barátságos futsalmérkõzésben is keresni.
De úgy tûnik Igor és Jorginho jelenlétére sem számíthatunk az SK mai, idei elsõ edzésén, állítólag távozásukkor vissza jegyet nem kértek (igaz, ha õk is a klub döntésére várnak, akkor ez érthetõ). Más híresztelések szerint Kozma Mihály helyett Botorok János edzi a csapatot, ami akár elképzelhetõ verziónak tûnik, amennyiben valóra válik az a - szintén szárnyra kapott elképzelés-verzió, hogy az SK a rájátszásban idegenlégiósok nélkül, a helyükbe lépõ ifikkel fog szerepelni.
Mikor döntenek?
Újabb kérdés, amelyre nem tudunk biztosat mondani. A klubtól érkezett két információ közül az egyik szerint tegnap késõ este ülésezett az SK vezetõsége, a másik szerint azonban még a megbeszélés idõpontja is kérdéses. Vagyis csak az biztos, hogy semmi sem biztos. Vagy talán még az sem. Egy ígéret érkezett az SK részérõl, ha bármi konkrétum születik, azt velünk is tudatják. Várhatóan ma. Vagy mégsem?
Molnár: Mára várható a döntés
Tegnap délután kerestük meg telefonon Molnár Miklóst, a Székelyudvarhely Sport Klub alelnökét, aki nem tudott pontosat mondani, nem is erõsített, nem is cáfolt, abból az egyszerû okból kifolyólag, hogy a klub elnöksége csak vasárnap este, egy várhatóan éjszakába nyúló megbeszélésen dönti el, hogy a lehetõségek szerint milyen utat szán és tart megvalósíthatónak a csapat jövõjét illetõen. Ugyanakkor megerõsített, hogy amint megszületik a döntést, arról a nyilvánosság is tudomást szerez.
Szász: Nehéz a költségvetést összehozni
A Székelyudvarhely SK tavaly 200 ezer eurót kapott a városi költségvetésbõl, amit az év végéig fel is emészthetett a csapat. Idei költségvetése nincs, nemhogy a városnak, de az országnak sem. A klub szponzori szerzõdései az óév utolsó napjával lejártak, az újratárgyalások ezután várhatóak. Az SK anyagi helyzetérõl tegnap kora este kérdeztük Szász Jenõ klubelnököt.
- Elnök úr, mire számít a vasárnap esti megbeszélésen?
- Bocsánat, már amennyiben sor kerül egy ilyen beszélgetésre. Még az sem biztos, hogy lesz ilyen.
- Mi úgy tudjuk, hogy hétfõre várható egy ilyen döntés.
- Maguk akkor bölcsebbek, mint én vagyok. Volt szó róla, hogy leülünk beszélgetni, de nem egyeztettünk idõpontot, s még így sem valószínû, hogy eldõl a kérdés. Természetesen régebbrõl gondolkodunk, hogy hogyan, merre, de higgye el, ha lesz valami, elsõ dolgunk, hogy megosszuk önökkel.
- A csapat anyagi helyzetérõl mit tudna mondani, vannak elmaradások, elvárt törlesztések?
- Nézze, nem én rendezem nap mint nap az anyagi kérdéseket, de most, hogy érdemi dolog, a kötelezettségeink nagyjából rendbe vannak. Pontos, naprakész kimutatásaim nincsenek, mert ez nem az én feladatom, s beszélgetéseink témája sem éppen ez. Gazdasági szempontból a gondunk nem ez, hanem, hogy a város mostohán kezeli a sportklubot, úgy tûnik a mai városvezetés elfordult tõlünk, s mint olyan ez mindenféleképpen nehéz helyzetet teremt. Tulajdonképpen ez, ami minket gondolkodásba ejt, s ami kényszerpályára helyezi a lehetõségeinket. Ha anyagi gondokról kell beszélni, akkor az a jövõt illeti. Sokkal jobban állunk az eddigi kötelezettségeink, mint a kilátásaink szempontjából.
- Mibe kerül idén a csapat fenntartása?
- Ezen a szinten, ezzel a kerettel tartva csapatot, az évi költségvetés 300-350 ezer euró, az esetleges külföldi kiszállásoktól függõen. A pénzügyi esztendõt nézve, az új évet nullával kezdtük, tehát idén ennyire van szükségünk. Júniusig persze ennek a fele, de ez egy bajnokesélyes csapat, ha ismét gyõz, nos, a bajnoki cím ugye kötelez, a keretet tartani kell, tehát nem gondolkodhatunk félévben.
Januárban kell újratárgyalni a támogatási szerzõdéseket. Az OTP-vel a szerzõdésünk december 31-én lejárt, most kellene újratárgyalni. Fõtámogatónk valamikor 50 ezer euróval támogattak, legutóbb 30 ezerrel. De a banki szektor helyzetét nézzük, nem biztos, hogy kedvezõ esztendõ következik a banki támogatások szempontjából. Mi szeretnénk többet-jobbat, de a döntés nem a mi kezünkben van. Így nehéz összehozni a kívánt összeget, s a város pozitív hozzáállása nélkül, ez nem igazán lehetséges. Nem akarom a kultúrát a sporttal versenybe állítani, de nem értem, miért nem érdemel annyit a Sportklub, mint a városnak egyik stabil intézménye?
Bakó: Ez egy kényes ügy
Megtudtuk, hogy az SK-nak elmaradásai vannak a sportcsarnok használatát illetõen, Bakó Lajos, a Székelyudvarhelyi ISK igazgatója, megerõsítette, a 10 ezer lej feletti összegbõl a klub eddig 1500-at fizetett ki.
- A sportiskola vezetõtanácsa elé vittem az ügyet, ott egy olyan döntés született, hogy amennyiben január 10-ig nem fizetnek, vagy legalább részben törlesztenek, akkor le kell mondjanak a délutáni edzésekrõl. Nem tudom, hogy egy ilyen kaliberû csapatnak elég csak napi egy edzés, a délelõtti. De itt szó esett a közvéleményrõl hozzáállásáról is, mert az is fontos számunkra. Nem szeretnénk, hogy végül az süljön ki az egészbõl, hogy a Sportiskola meg akarja bénítani az SK-t. Nagyon kényes ügy ez, nem szeretnénk egyedül dönteni benne, fõleg, hogy a klub fele ugye a város tulajdonában van. Ezért nagyon remélem, a napokban tud majd fogadni Bunta polgármester úr, szeretnénk megtudni az õ véleményét is, lássuk milyen megoldást találunk együtt. Ez az 50 százalék nemcsak jogokkal, de kötelességekkel is felruházza a városvezetést, s ahogy mi látjuk, nemcsak a támogatásban, hanem az adósságok törlesztésében is fele-fele arányban kellene kivegyék részüket. Szeretnénk egy, mindkét fél számára elfogadható kiutat találni.
Szász Csaba
Forrás: www.uh.ro