Kovács Kálmán vagyok. Amikor elindult az elsõ magyarországi futsal edzõképzés rögtön jelentkeztem. Jelenleg Gyöngyösön az NBII-es bajnokságban edzõsködöm. A hátam mögött rendszerint az hangzik el: Nagypályás kispályán.
Ez egy futsalban jártasok által használt mondás.
Nézzük mit is jelenthet?
Valószínûleg jóakaróim arra próbáltak utalni, hogy két különbözõ sportág?
Biztos? Nem tudom, én is keresem rá a választ a következõ sorokban.
Szerettem volna utána járni, hogy pontosan mit is takar ez a két kifejezés. A szleng szótárban találtam meg a kispályás jelentését: (jelzõ) kisstílû, alsó kategóriás, kezdõ szintû. Ezek szerint a nagypályás az ellenkezõje. Lehet, hogy a jóakaróim" bókolni akartak? Természetesen azóta változott a megfogalmazás. Most a vízilabdaedzõ kosárlabda csapatnál a divat. Széchy Tamás úszó mesteredzõ mondta egyszer, hogy Õ nemzetközi szintet tudna csinálni bármely sportágban. Róla el tudom képzelni, mert úszni sem tudott saját bevallása szerint. Saját magamról nem tudom ezt feltételezni, de hát bízom abban, hogy ugyanazon sportág, a labdarúgás másik szakágáról van szó, ezért bátran próbálkozom vele. Miért is? Szepesi Gyuri bácsi 1986-ban idehozta az elsõ 4+1-es nemzetközi tornát. A Budapest Sportcsarnokban játszottuk. A Magyar válogatott nyerte a viadalt, melynek én is részese voltam! Ezen az eseményen a gólkirályi címet sikerült megszereznem társaim segítségével. Akkor a teremfoci közege még nem volt olyan kifinomult, hogy a címben kialakult jelzõk kialakulhassanak. Mintegy 25 éven keresztül futballoztam. Elvégeztem a Testnevelési Egyetem szakedzõi szakát (fõiskolai diploma). Késõbb testnevelõ tanári diplomát szereztem (egyetemi végzettség). A licensz rendszerû edzõképzésben A" diplomáig jutottam. Ezekkel a papírokkal ültem be - kissé magas orral - erre a tanfolyamra. Mi újat tudnak nekem mondani? Nos az elsõ napon Kozma Mihály taktikát boncolgató elõadásai után rájöttem, hogy a jó pap is holtig tanul közmondás Rám is igaz, pedig még csak pap sem vagyok. Csak kapkodtam fejem a sok variáció és forgás láttán. Az ezt követõ héten játszottunk egy elsõ osztályú csapat ellen kupamérkõzést és ezzel a tudással felvértezve már nem csak néztem hanem láttam" is a mérkõzés szituációkat és tudtam segíteni a csapatomat! Tanultam valamit, értékesebb lettem!
Természetesen az ezt követõ napokban megnyugodtam, hogy a szakmai felkészültségem rendben van, de az elsõ napra szükségem volt.
Taktikai szempontból borzasztó érdekes játék a futsal. Vegyünk egy alapjátékot 2 - 2 ellen. Nézzük meg, hogy oldja meg egy futsalos.
A két támadó a vonalak mellé helyezkedik el és járatják a labdát, egyenes vonalban próbálják meg megközelíteni a kaput. Védekezés oktatásánál a labdás támadóhoz közelebb esõ védõ megtámadja az ellenfél játékosát, a másik védõ pedig biztosítja a társát. Otthagyja a labda nélküli játékost és igyekszik megakadályozni az átlós felpasszt. Amennyiben keresztpassz történik, úgy a közelebbi védõ támadja a labdást, a másik ember pedig visszalép biztosítani.
A tanfolyamon részt vevõ két válogatott játékost kértem meg, hogy ugyanezt a gyakorlatot mutassák be egy nagypályás edzésen.
Támadórészen arról beszélgettek, hogy a mögékerüléssel illetve kényszerítõvel oldják meg a feladatod (ugyanez a lehetõség adott volt a futsal edzésen is, mégsem merült fel). Védekezésnél 2 párharc alakult ki. A váltások voltak a védekezés sarkalatos pontjai. A mélységi passz megakadályozása egyetlen ember feladata volt. Talán kevésbé fontos a mélységi átadás a labdarúgásban? Nem hiszem, de talán mindegy, hogy 4 mezõnyjátékos játszik 4 ellen vagy 11 a 11 ellen, a párharcok számítanak igazán! Tehát mindkét szakágnál erre kell a legtöbb hangsúlyt fektetni. Természetesen a futsal edzésében lehetõségünk van az egymást biztosító rendszer alaposabb kialakítására, aminek lényege, hogy idõt nyerjünk, ami a gól elkerülése szempontjából nagyon fontos. De ha elveszítjük a párharcokat, akkor itt is gólhelyzet alakul ki. A teremben a kapu csak 3x2-es, míg a nagypályán 7,32x2.44-es . Mégis a futsalban esik több gól, mert a kisebb területen több párharc alakul ki és a játék is dinamikusabb. A labdarúgás egyik leghatékonyabb fegyvere a kontratámadás!
A felállt védelem ellen mindig nehezebb játszani illetve hátrafelé futásban a védekezõ csapat hatékonysága sokat romlik.
A futsalban a les helyzet sem lehet akadály a támadó csapat elõtt így a lehetõ leggyorsabb, és legegyszerûbb módon lehet és érdemes megközelíteniük az ellenfél kapuját. Azt már megtanultuk, hogy a két pont között a legrövidebb út az egyenes, ezért is célszerû kihagyni a mögékerülést az akcióknál. Mégis miért alkalmazzák? A válasz a váltásoknál elõforduló védekezési hibákban rejlik. Egy jó kontra a kézilabda pályán 2 - 4 mp alatt befejezõdik. Ezért egy mögékerülésre ritkán van idõ. A védekezõ csapat szempontjából fontos feladat a támadócsapat lassítása. Védekezésben, amikor elveszítjük a labdát, onnan indul. Célszerû a labdáshoz legközelebb esõ játékosnak visszatámadnia, ezzel - ha nem is szerzi meg a labdát - megakadályozza a kontratámadás indításának lehetõségét. A többiek feladata a visszazárás, a kapu elõtti terület megszállása. Természetesen azt a statisztikai adatot ismernünk kell, hogy a leggyakoribb labdavesztés a labda megszerzése utáni 3 mp - ben történik! Tehát támadói oldalról, ha a gyors indítás lehetõsége nem adott, akkor biztonságos területre kell vinni a labdát és úgy célszerû a támadást felépíteni. Azt hiszem ezek az alaptételek mindkét szakágban igazak! Tehát a játék szellemiségében, alapigazságaiban nincs különbség. Miben van hát? Jelenleg a népszerûségben. Napjaink híre Huszti Szabolcs átigazolása és az évi 400 milliós fizetése. Nálunk az elsõ osztály költségvetése nem rendelkezik a negyedével. Vannak természetesen jól szervezett csapatok, de az igazolt játékosok száma nem éri el az 500 -at. Csak Gyöngyösön többen játsszák az 5+1 - es kispályás labdarúgást. A futsal célja kell hogy legyen a tömegbázis kiépítése amihez a rengeteg kispályás csapat bevonása elengedhetetlenül szükséges. Tudom, hogy a sportág szervezése nem az én feladatom, vannak nálam jobban képzett futsal vezetõk, de talán gondolkodhatok én is. A következtetés szerencsére nem az én feladatom.
Mi az amit a futsal fel tud ajánlani a nagypályának és az 5+1-es kispályás bajnokságoknak?
Ez a különbség - vagyis a labda!
Egy futsallal foglalkozó internetes oldalon olvastam egy cikket, ami a futsal labdát rongylabdatípusú" labdának aposztrofálta. Idáig nem jutnék el. Én csak képzeletemben játszottam a rongylabdával (Ferde fák, Tichy Lajos életregénye alapján) de nem gondolom, hogy ugyanazon érzés, ha 2 méterrõl egy rongylabdával vagy egy futsallabdával elvégzett lövés talál el. Inkább választanám a régebbit. Akkor mi az elõnye? A tanulási idõszakban a futsallabda hatékony eszköz lehet. Lehetõvé teszi a fiatal játékosnak, hogy fent legyen a feje, több ingert tudjon felvenni a társak mozgásaiból, helyezkedéseibõl. Gyakorló testnevelõ tanárként azt mondom, hogy a foci a tesi órán szinte nem áll másból, mint kapuralövésbõl illetve a felpattanó labda kézzel való érintésébõl, ez megakadályozható e játékszer alkalmazásával. Az 5+1 -es csapatoknál szinte kivétel nélkül a kapusok közti különbség dönti el a mérkõzést. A lövések számának csökkenése, hatékonyságuk gyengítése itt is eredményre vezethet és a futsal tudás felértékelõdhet. Tehát a labdánkat népszerûsíteni kell! Mivel ez speciálisan futsalhoz kapcsolódik, ezért a sportág is népszerûbbé válhat ezáltal.
Véleményem szerint a futsal játék képzését is színesíteni lehetne a hagyományos foci használatával. Ez a technikai képzés hatékonyságát erõsítené. A játékos minél több labdával találkozik a képzés folyamán, annál ügyesebb lesz.
Mindkét szakágnak szüksége van a kisjátékokra. Míg a teremben a cél a 4 - 4 elleni játék felépítése, a nagypályán ennél tovább mennek és a 4 - 4 csak eszköz a teljes létszám felé vezetõ úton.
Tudom, hogy ezen írás nem teljes mélységben foglakozott a futsal és a labdarúgás kapcsolatával. Személyes véleményem sok tekintetben vitatható, de én szívesen vitatkozom. A címben tett kijelentésre szeretnék még egyszer visszatérni. Talán személyes példával ha lehet. Én mindenhol Honvédos vagyok kivétel egyetlen helyen és ez a ...... Honvéd pálya.
Szeretnék a futsalban olyan eredményeket felmutatni, hogy azt mondhassam magamról Nagypályás vagyok kispályán ( és nem a futball múltam miatt) !
Kovács Kálmán