Megállíthatatlan Ferencváros?!
2015.12.31 | 08:53
NBII ősz értékelő – Nyugati csoport
Az őszi szezon végeztével górcső alá vesszük a másodosztály alakulatait. Zárásként a nyugati csoport következik, ahol szintén négy újonc szerepel, és ahol talán a legnagyobb a különbség a csapatok között. A Fradi kiemelkedik a mezőnyből, nem véletlenül egyedüliként hibátlan a mérlege. Nehéz elképzelni, hogy bárki meg tudná őket szorongatni. Mögötte a két üldöző a dobogón, a BME és a Bőny. Őket négy közel azonos képességű csapat követi, akik szeretnének felzárkózni a dobogósokra. Majd jön az alsóház, amit az ELTE vezet. Mögöttük az alsóházban csupa olyan csapat, akik maximum egymás ellen tudnak pontokat szerezni, és nem sok babér termett nekik a felsőházi együttesek ellen.
A 14., sereghajtó helyen lévő Győrladamér is első szezonját tölti a honi futsalban, és rájuk is igaz az a mondás, hogy minden kezdet nehéz. A teljes másodosztály egyetlen alakulata, akik még nem szereztek pontot az ősz folyamán. Messze övék a legtöbb kapott gól, közel vannak a 200-hoz. Egyedül a Villám elleni nyitómeccsen volt esélyük a pontszerzésre, az összes többi találkozón messze voltak tőle. Ráadásul kilencszer kaptak ki 10 gólnál nagyobb különbséggel. Nem véletlen, hogy az ősz két legnagyobb zakója is az övék. 22-3 az Airnergy, és 23-3 a Fradi ellen. Ezek ismeretében csak is jobb jöhet tavasszal.
A 13. helyen a Baráti Futsal. A győrújbaráti alakulat látott már szebbnapokat, hiszen tavaly még az élbolyba tartoztak, de nyáron a csapat nagy része átment Bőnyre, és nem sikerült őket megfelelően pótolni. Mindössze a két közvetlen riválist sikerült megverni. A nulla pontos Győrladamért, és az egy ponttal előttük álló Villámot. Mindössze két nagyobb vereségbe szaladtak bele, mindkétszer hazai pályán. Előbb Az Arinergy, majd a Fradi rúgott nekik 10 gól felett. A többi találkozón sikerült a tisztes helytállás. Leginkább a góllövéssel állnak hadilábon, ők szerezték a legkevesebb gólt, 29-t. Ezen kellene tavaszra javítani, ha szeretnének előrébb lépni.
A 12. helyen egy régi motoros, az AC Villám személyében. Guti Dávidék győzelemmel kezdtek, és győzelemmel zártak. A köztes találkozókon pedig egy döntetlenre futotta az érdi házi rangadón. Az elmúlt évekhez képest sokkal szorosabb meccseket játszottak, mindössze a Bőny és a Fradi szórta meg őket, egyaránt 14-0-ra. Ha tavasszal lesz egy kis szerencséjük, akkor elérhetik az előző évben gyűjtött 15 pontot.
A 11. helyen a másik érdi csapat, az Asterix áll. Az Asterixnél nagy volt a mozgás idén is, a két évvel ezelőtti siker csapatból mára már szinte senki sem maradt és az újonnan érkezőkkel nem képviselnek nagy játékerőt. Tavaly övék volt a szezon meglepetés győzelme, a Fradi legyőzésével, de idén messze vannak a hasonló bravúroktól, mindössze a TF ellen volt esélyük a pontszerzésre, a többi felsőházi csapat ellen sima vereséget szenvedtek. Az alsóházban azért gyűjtögették a pontokat. Megverték például az ELTE-t egy presztízs rangadón.
A 10. helyen a Törökbálint együttese áll. A nyáron nagy változások történtek. A megszűnő Kormányőrtől több játékos és az edző is érkezett, és úgy gondolták, jobb eredményekre lehetnek képesek, de ehhez képest epizódszereplői a bajnokságnak. A mögöttük állókon kívül mindössze csak a Mórt tudták legyőzni. Az élcsapatok ellen csak a Bőny ellen tudtak helyt állni, ahol volt esély a pontszerzésre is, de például a Fradi és az Airnergy is kiütötte őket. Sokszor voltak létszám problémáik, amit tavaszra orvosolniuk kell, különben hasonló zakók érhetik őket.
A 9. pozícióban az újonc Alba Régia található. Az móriakat lehet a csoport nagy küzdőjének is nevezni. Négy olyan találkozójuk is volt, ahol a hajrában két gólos hátrányból sikerült pontot menteni, míg a TF ellen három gólos hátrányból jött össze a fordítás és a győzelem. Ezek mellett megszorították a Fradit is, ahol csak egy góllal kaptak ki. Ezek tükrében nagy meglepetés volt, hogy a hajrában az utolsó három meccsen mindössze egy pontot tudtak szerezni, pedig csak mögöttük álló együttes ellen játszottak. Ha azokon hozzák a kötelezőt, esélyük lehetett volna a felsőházi csapatokat beérni, de így maradt nekik a 9. hely. Kérdés tavasszal melyik arcukat mutatják.
A 8. helyen az ELTE áll, akik a nyugati csoport régi motorosai. Az elmúlt évekhez hasonlóan nem tudják átlépni saját árnyékukat. Tavaly is a középmezőnyben végeztek, messze leszakadva a felsőházi csapatoktól és idén sincs máshogy. Az előttük állóktól szinte mind kikaptak, egyedül a TF-t tudták legyőzni meglepetésre, viszont volt olyan, ahol ők voltak az esélyesek, mégis kikaptak, ilyen volt az Asterix elleni találkozó. A Mór ellen a hajrában buktak el két pontot, amik nagyon hiányozhatnak a végelszámolásnál. Úgy tűnik, az egyetemistáknak marad az alsóház „megnyerése”.
A felsőházat a Corvinus zárja a 7. hellyel. Az egyetemisták tavaly még az egyetemi bajnokságban indultak és úgy gondolták, hogy idén megmérettetik magukat az NBII-ben. Edzőjük a sokszoros válogatott kapus, Haffner György, aki remek csapatot hozott össze a fiatal egyetemistákból, néhány idősebb játékossal kiegészülve. Az összes mögöttük lévő csapatot magabiztosan megverték, de az összes előttük állótól kikaptak, pedig több olyan is volt, ahol győzelmi esélyük volt, de a rutintalanságuk miatt rendre elbukták. Ahogy telnek a mérkőzések, úgy fejlődnek, és nagy valószínűség szerint az első hat helyezett közül többek ellen is pontot vagy pontokat fognak szerezni a tavasz folyamán.
A 6. helyen a TFSE végzett, akiknél nagy változások történte a nyáron. Mesterük Póta Balázs Olaszországba igazolt, illetve néhány játékos távozott, és akkor senki nem gondolta, hogy ez ekkora törést fog okozni a csapatnál. A szezont Tóth Károllyal kezdték meg a kispadon, és ha kissé nyögvenyelősen is, de két győzelemmel indultak, de utána jöttek a váratlan eredmények. Vereség az ELTE ellen, majd kínos zakó Móron, három gólos előnyből. Ekkor jött az edzőváltás, amit házon belül oldottak meg, ami kisebb fellendülést hozott, hiszen pontot szereztek az addig hibátlan Bőny ellen. Az egyetemisták nyáron még a dobogóról álmodoztak, de egyelőre igen távolinak tűnik.
Az 5. helyen a Kelen, akik egy év szünet után tértek vissza, egy fiatalabb csapattal. Jól kezdtek, hiszen három győzelemmel indítottak, igaz könnyű volt a sorsolásuk. Utána jöttek a dobogósok, akiktől vereséget szenvedtek. Az előttük álló négy csapattól kikaptak, de az után elhelyezkedő együttesek közül senki nem tudta őket legyőzni. A Kelen állt a legközelebb az ősz bravúrjához, hogy meglepje a Fradit, hiszen a hajrában vezetett és nem sokkal a vége előtt ott volt a lábukban a meccslabda, de nem tudtak élni vele. Ez itt is a rutintalanságra vezethető vissza, hiszen egy igen fiatal csapatról van szó, akik tavasszal még több meglepetésre lehetnek képesek.
A 4. helyen az Airnergy áll. A fővárosi csapat tavaly indult először, és akkor a közép csoport középmezőnyében végzett. Az elmúlt időben rengeteget fejlődtek, és a negyedik helyük azért is nagy teljesítmény, mert mindössze két felnőtt korú játékosuk van, az összes többi U20 és U17 korú, így a legfiatalabb együttes a honi futsal mezőnyben. A fiatalságuk ellenére jól teljesítettek. A mögöttük állókat szinte mind magabiztosan verték, csak a TF tudta őket legyőzni a szezon elején. A dobogósok ellen is megmutatták, hogy méltó ellenfeleik, de a sikerhez az egyik legfontosabb dolog, a rutin hiányzott. Ha fejlődésük töretlen tud maradni, még jobb eredményekre lehetnek képesek.
A dobogó 3. fokán a BME telelhet. Az egyetemistákat tartották a Fradi legfőbb ellenlábasának. A Csernai-alakulat nem is produkált rossz őszt, mindössze az előtte álló két csapattól kapott ki. A Ferencvárostól rögtön a szezonnyitón, míg a Bőnytől a szezon közepén. Az összes többi meccsüket hozták, többnyire magabiztosan. A nyugati csoportban a BME tudhatja magának a legjobb védelmet, ők kapták a legkevesebb gól. Ha hozzák az ősszel látott formájukat, maguk mögé nem nagyon kell nézniük, hiszen 8 pont az előnyük a negyedik helyezettel szemben. Az, hogy van-e esély beérni esetleg a Fradit hamar ki fog derülni, hiszen őket fogadják a szezonnyitón.
A dobogó 2. fokán a Bőny együttese áll. A bőnyiek a bajnokság egyik legérdekesebb alakulata. Tavaly még a csapat nagy része a Győrújbarátban játszott, de nyáron úgy döntöttek, hogy az újoncnál próbálnak szerencsét. Az ősz első felében sorra jöttek a győzelmek, de sokan csak legyintettek, hogy az a gyengébb ellenfelek miatt van, és jönnek a rangadók, akkor majd jön a visszaesés, de nem így történt. Mindössze a TF ellen veszítettek pontot, legyőzték a BME-t, az Airnergyt, és a Kelent is. Az ősz zárásaként jött a Fradi elleni rangadó, ahol ugyan elszenvedték első vereségüket, de bebizonyították, hogy nem véletlen a második helyük. Ha tavasszal meg tudják ismételni ősszel látott teljesítményüket, akkor mindenképpen érmet kaphatnak a szezon végén, és csak a színe lesz a kérdés.
Az élen a Ferencváros telelhet. A Fradiról már a szezon előtt tudni lehetett, hogy nagyon erős lesz, főleg NBII-es szinten, és az ősszel ezt bizonyították is a pályán. A kupában és a bajnokságban egyaránt hibátlan a mérlegük. Egyedüli a honi férfi futsal mezőnyben minden meccsüket megnyerték. A szezon során mindössze egy olyan találkozó volt, ahol veszélyben volt a győzelmük, ahogy már fentebb megírtuk, a Kelen ellen megszenvedett az együttes. A rangadókon is magabiztosan zsebelték be a pontokat. Messze a legtöbb gólt rúgták, így a gólkülönbségük is igen imponáló, 100 gól felett van. Ezek ellenére a szezon közben edzőváltás történt. Lengyel Bélát Sivák Péter váltotta a kispadon. Jelenleg 5 pont a zöld-fehérek előnye a tabellán, és nehezen elképzelhető, hogy beérhetőek lesznek a tavasz folyamán, főleg, hogy tovább szeretnék erősíteni a keretüket. Inkább a nagy kérdés talán az, hogy sikerülhet-e hibátlanul, botlás nélkül végigvinni a tavaszt. Ha voksolni kellene, mi az igenre szavaznánk.
Mesterlövészek:
A góllövő lista elején nagy a tömörülés. Az első és a második helyen is kettős holtverseny van.
Az ősz gólkirálya a Bőny játékosa, Horváth Márió, illetve a Fradi csapatkapitánya, Fehér Krisztián, egyaránt 28 találattal.
Horváth hat alkalommal tudott triplázni, amiből talán a BME elleni idegenbeli rangadó volt a legfontosabb, amivel nagyban hozzájárult a győzelemhez, és az őszi második helyhez.
Fehér csak négy mérkőzésen jutott három vagy négy gólig, de mellette a rangadókon is rendre kivette a részét, és éles helyzetekben szerzett találataival nagyban hozzájárult az őszi remekléshez. Ráadásul a zöld-fehérek „csékája” a kupában is ötször volt eredményes, ahol szintén a góllövő lista élén áll.
A második helyen is kettős holtverseny van, három találattal lemaradva, 25-25 góllal Csernai Gábor és Kulik Renátó. Érdekesség, hogy ők ketten még tavaly csapattársként lőtték a gólokat.
Csernai, a BME játékos-edzője tavaly toronymagasan, 71 góllal lett a legjobb góllövő, így nem meglepő, hogy most is a góllövőlista elején van. A rutinos támadó a 3. fordulóban volt először eredményes, akkor rögtön hétszer. Ezen felül hatszor duplázott, amiből a Corvinus elleni volt a legfontosabb, hiszen azzal a két találattal nyertek 2-0-ra.
Kulik a nyáron érkezett a Fradiba, és talán ő sem számított ilyen termékeny őszre, hiszen már most több gólnál jár, mint az egész tavalyi bajnokságban. Háromszor duplázott, és négy alkalommal jutott négy gólig.