
Ahhoz már kétség sem fér, hogy sportágunk alapjainak kiszélesítése nem sikerülhet az 5+1-et játszók gyõzködésével. Õk nem akarnak átállni, mi meg nem tudjuk meggyõzni õket. Amíg tehát a kispályás foci marad a tömegsport szintjén, nekünk futsalosoknak a professzionalitás irányába kell fejlõdnünk. Minõségi sport azonban nincs tömegsport nélkül, így meg kell teremtenünk ennek alapjait. Ennek érdekében, már csak a gyerekek, az iskolai sport irányába nyithatunk, reménykedve abban, hogy élcsapataink és válogatottunk jó szereplése, a TV közvetítések jóvoltából vágyat ébresztenek bennük játékunk iránt.
A korosztályos képzést azonban fel kell építenünk, mert az utánpótlás nevelése egy folyamatosságot, és egy egymásra épülõ rendszert igényel. Mindennek rendelt ideje van! Éppen ezért, 12-14 éves korig a technika fejlesztése kell, hogy a képzés középpontjába álljon, hiszen a gyermekeknél ebben az idõszakban fejezõdik be az idegrendszer kialakulása. A mozgástanulási képesség ér véget ekkor, ami lehetõvé teszi a futsal technikában használt, nem velünk született mozgásformák elsajátítását. Aki tehát eddig az életkorig nem tanulta meg a játék magas fokú technikai elemeit, az késõbb már nem tudja kiváló szinten, megfelelõ sebességgel játszani a játékot. Csiszolgatni a tudást persze lehet, de a rosszul megtanult, beidegzõdött mozdulatokat, nagy nyomás vagy sebesség mellett már csak hibásan képes végrehajtani a játékos. A mi játékunkban pedig a legeslegfontosabb, éppenséggel ezeknek a technikai elemeknek a kiváló szintû végrehajtása. Aki ugyanis technikailag képzett, az több taktikai variációt is képes végrehajtani. Akik pedig nagyobb taktikai repertoárral rendelkeznek, azok olvassák a játékot", nem futkosnak feleslegesen, tehát energiatakarékosabb is mozgásuk a pályán. A képzés során tehát döntõ módon az általános iskolákra kell koncentrálnunk. Egyrészt azért mert itt helyben megtaláljuk az általunk keresett korosztályokat, másrészt pedig itt van a nekünk a megfelelõ infrastruktúra is. Egyébként is, a 12 éves korosztályig a kézilabda pályamérete ajánlott az utánpótlásképzésben. Nagypályás szakemberek figyelmeztetnek arra, hogy vannak olyan gyerekek, akik azért nem folytatják a labdarúgást, mert ebben a korban éppen ez a nagyobb térre történõ átállás okoz nekik traumát. Kispályán azonban szivesen maradnának. Jó, ha ilyen esetekben is értõ módon felkészült pedagógusok terelgetik a futsal felé a nagypályáról lehulló morzsákat.
A futballban az eddig használt utánpótlás nevelési koncepciók mindegyike az iskolákban felkutatott tehetségeket, az egyesületekhez irányította. Nálunk éppen az lenne a lényeg, hogy maradjunk az iskolákban, és inkább oda vigyük a szakértelmet. Szakanyagokkal, szabálykönyvekkel, esetleg néhány labdával lássuk el azokat a testnevelõket, akiket sikerült meggyõzni, és a futsal mellé állítani. A testnevelési órákon megismert játék a délutáni különfoglalkozásokon teljesedhet ki. Kispesten, Dufek János jóvoltából már ilyen is van. A tagdíjakból, különóra díjaiból talán az anyagi érdekeltséget is meg lehetne teremteni a vállalkozó pedagógusok számára. Ha pedig több helyen is sikerül a képzést beindítani, a versenyeztetés is megoldottá válik. Jelenleg talán csak a Csõ-Montage rendelkezik egy minden korosztályt felölelõ utánpótlás neveléssel, de a srácok versenyeztetése, és a nevelésükhöz szükséges megfelelõ szakmai és pedagógiai végzettségû edzõk megtalálása egyáltalán nem egyszerû feladat. Pedagógusokat kellene tehát megnyernünk az ügynek, aki saját iskolájukban a saját gyerekeikkel dolgozhatnának.
Tudom, nem könnyû dolog ez, hiszen meglehetõsen labdarúgás ellenes közhangulat van most hazánkban, és a testnevelõ tanári pálya is teljesen el van nõiesedve. Mégis érdemes megpróbálnunk, mert jelenleg az egyesületeknek az utánpótlás korosztályok kialakítására nincs pénzük, játékosaikat pedig, csak a már nem futsalra képzett, alacsonyabb osztályú nagypályások közül meríthetik. Eddig még számunkra meglehetõsen járatlan, de úgy tûnik egyetlen járható úton kell elindulnunk ahhoz, hogy utánpótlásunk lehessen. Nem várhatunk arra, hogy az iskolák jöjjenek el hozzánk szakanyagokért. Nekünk kell elmenni hozzájuk filmrészletekkel, képekkel és érvekkel felvértezve azért, hogy megismertessük velük a futsalt, és meggyõzhessük õket. Ez elsõsorban a mi érdekünk.
Az elmúlt héten Kozma Mihály a soproni és a gyõri általános és középiskolás testnevelõ tanárok évindító összejövetelein tartott elõadásokat a futsalról. Több pedagógus is jelentkezett, így a neves egykori futballistákkal kiegészítve az oktatók körét,(Mörtel, Korsós) rövidesen elindulhat Gyõrben is a futsal utnpótlás nevelés minden korosztályban. Sopronban Horváth Ervin a Csõ-Montagehoz hasonlóan, egy kifejezetten futsal nevelõ egyesület megalapításába kezdett. Ezzel biztosan felkerül ez a város is Magyarország futsal térképére.