Mérkõzésnyi idõt, két félidõt faggattuk dr. Drucskó Zoltánt, az MLSZ futsal bizottságának vezetõjét, aki egyben a legerõsebb hazai futsalklub, a Gyõri ETO ügyvezetõje is. Az elsõ játékrészben" a nõi futsal általános helyzete, a bizottsági munka került terítékre, majd a szünet után pedig az ETO következhet. Jöjjön a kezdõrúgás", vágjunk bele!
- Kedves Elnök úr, engedje meg, hogy a www.nõifoci.com nevében gratuláljak kinevezéséhez.
+ Köszönöm szépen.
- Nem sok ennyi feladat, amelyben helyt kell állnia? Civil foglalkozása mellett a gyõri ETO futsal csapatánál ügyvezetõ, mellette pedig az MLSZ futsal bizottságának elnöke.
+ Amit szeret az ember, arra mindig jut idõ, csak jó vezetõtársakat, munkatársakat kell választani. Azonban már látszik az is, hogy ha stabilan Final Four-os csapatot szeretne az ember, ahhoz tartósan teljes ember szükségeltetik, illetve a családomnak és a gyerekeknek is egyre jobban hiányzom.
- Elmondaná, mi az MLSZ futsal bizottságának feladata?
+ Nagyon szívesen, mert így mindenki tisztábban lát. A bizottság egy véleményezõ, tanácsadó, javaslattevõ, konzultatív testület, aminek elsõsorban a stratégiai irányok meghatározása a feladata. Ezen kívül Fõtitkár Úr kérésére, a bizottság, és a fejlesztésekért is felelõs szakágvezetõ értékeli a szövetségi kapitány munkáját.
- Ezek szerint a bizottságnak csökkent a feladatköre?
+ Tulajdonképpen igen. Az elmúlt évektõl eltérõen nem a kinevezett futsal bizottság, hanem egy triumvirátus irányítja a futsalt. Az egyik terület az általam vezetett bizottsági munka, a másik rész a szövetségi kapitány munkája, a harmadik pedig Kozma Mihályé, aki a futsal fejlesztéséért felel. A triumvirátusban" nincs alá, vagy fölérendeltség, a vitás kérdésekben a Fõtitkár Úr dönt.
- A nagypályás nõi bizottságnak nagyobb hatásköre van. A Török Gábor vezette nagypályás bizottság a szövetségen belül prioritást élvez minden területen. Milyen a viszonya Török Gáborral?
+ Egyetértek, jobb volna nagyobb hatáskör. Úgy gondolom, hogy Török úrral nagyon jó, korrekt a kapcsolatom. Személyesen is egyeztettünk, sokszor váltunk egymással e-mailt. Nincs véleménykülönbség közöttünk, jelenleg a nõi labdarúgás a preferencia.
- Korábban a nõifoci.com és jómagam, igen élesen bíráltam a bizottságot. Egyetért a kritikákkal?
+ A jóindulatú kritika csak elõre visz, de azt ne felejtsük el, hogy minket csak nyár végén neveztek ki, tehát a bajnokságokkal kapcsolatban mi már nem tehettünk semmit. Nagyon hiányzott a szövetség részérõl a megfelelõ kommunikáció, és az utánpótlással kapcsolatban is sok a hiányosság. Remélem ezen egy kicsit a novemberben, ezen témában is összeülõ bizottság javaslatai változtatni fognak. Persze ehhez az is kell, hogy ezeket a javaslatokat a Versenybizottság, és a kapcsolódó egyéb bizottságok akceptálják. Terveink szerint a nõi futsallal a korábbiaknál lényegesen intenzívebben foglalkozunk majd. Álláspontunk kialakítása során kikérjük majd a csapatok, a szakértõ újságírók véleményét is. Ígérem, minden értékes javaslatot megfontolunk.
- A nagypályás versenykiírásban létezik egy 24 órás" szabály, míg a versenyszabályzat az ugyanaznapi játékot tiltja csak.
+ Sajnos ebben a kérdésben nem lettek harmonizálva a szabályzatok, és egyelõre él a nagypályás klubokra vonatkozó 24 órás szabály. Magam is hallottam, hogy többen különbözõen értelmezik a szabályt, de miután a versenykiírást az MLSZ elnöksége fogadta el, változtatni, a szövegbõl kivenni" is csak a testület jogosult - most már a sportszervezetek hozzájárulásával.
- A nõi válogatottal kapcsolatban tud-e valami újdonságot mondani?
+ A válogatottal kapcsolatban csak stratégiai kérdésekrõl tudok beszámolni, mert mint említettem ez is kikerült a hatáskörünkbõl. Úgy tudom, idén a lengyelek ellen lesz még válogatott meccs, valamint lesz közös edzés. Két témában viszont a nemrõl" kell beszámolnom: nem lesz a nagypályához hasonló ösztönzõ rendszer, és nem utazik a válogatott a decemberi, nem hivatalos nõi futsal világbajnokságra, Venezuelába.
- Pedig a nemzetközi mezõnnyel jó volna lépést tartani.
+ Beszélgettem Laurent Morel úrral, az UEFA futsal bizottságának vezetõjével, aki elmondta, hogy a közeljövõben, sem világbajnokság, sem Eb, sem nõi Bajnokok Ligája kiírását nem tervezik.
- Lehet, hogy éppen ez adja meg a végsõ lökést a két szakág szétválásához. Van idõnk arra, hogy az önálló futsal szakág megerõsödjön, és nemzetközi szinten is versenyképes legyen.
+ Elgondolkoztató, és felelõsségteljes döntést igénylõ, hogy melyik a helyes lépés, mi használ legjobban a nõi szakágnak. A tömegesítés és az utánpótlás felfelé áramlása létkérdés, ez nem vitás, de látni kell azt is, hogy nem a különbözõ szabályzatok hozhatják meg a várt áttörést, hanem a csapatok hozzáállása, a befektetett munka. A férfi futsalban - bár azért nem teljesen analóg az összehasonlítás - különösebb szabályozás nélkül az utóbbi hat évben olyan csapat nyerte a bajnokságot ahol a játékosok csak futsaloznak, pedig jócskán akad a bajnokságban nagypályán játszó NB II-es, NB III-as játékos is. Hosszú távon, ha a tömegesítés a nõi labdarúgásban eredményes lesz, valószínûleg a nõi futsalban is hasonló lesz a helyzet.
- Mi a véleménye arról, hogy a futsal fejlesztési tervében igen kevés pont érinti a nõi szakágat?
+ Nem hozzám, hanem Kozma Mihályhoz tartozik e terület, de én is szeretném, ha nagyobb hangsúlyt kapna a nõi futsal, illetve a különbözõ futsal bajnokságok fejlesztése.
- Térjünk át, a másik fontos területre, engedje meg, hogy az ETO-ról is faggassuk.
+ Lehetõsség szerint minden területen, így a médiával való kapcsolattartás során is igyekszem különválasztani a két feladatkört, de mivel ezen interjú igazából egy baráti beszélgetésnek, eszmecserének indult, most az egyszer kivételt teszek.
- A fiúkról lassan azt is mondhatjuk, az európai élmezõny közelébe tartoznak, nagyon szép eredményeket érnek el. Mi a titok nyitja?
+ Semmiféle titok nincs, csak hatalmas munka. Hosszú utat jártunk végig, amíg munkatársaimmal idáig eljutottunk, és bizonyítottuk, hogy jó szervezõ és szakmai munkával elõre lehet lépni.
- De, azért van egy határ, nem?
+ Van, mert a miénkhez képest 10-20-szoros költségvetésû csapatokkal nehéz versenyezni. Ennek ellenére, mindent megteszünk, hogy még elõbbre lépjünk. Szerintem nagyjából ötven millió forint hiányzik a költségvetésünkbõl ahhoz, hogy Európában tartósan a legjobb 4-8 csapat között jegyezzék az ETO-t. A Final Fourhoz pedig egy igazi nagy szponzor szükségeltetik. Hiszem, hogy egyszer felfigyelnek ránk és meg fog találni minket ez a támogató.
- Egyre több örömük lehet a nõi csapatban is. Hogyan született az ETO nõi futsal-csapata?
+ Örülök, hogy kérdi, mert a nõi futsal is nagyon fontos számunkra. A Jakab testvérek, Petra és Réka megkerestek minket, hogy a Gyõri Dózsából kiváló lányoknak biztosítsunk sportolási, versenyzési lehetõséget. Mi pedig örömmel láttuk, látjuk õket és elindítottuk a RÁBA ETO nõi futsal csapatát. Azonban csak akkor vágtuk bele a projektbe, amikor meggyõzõdtünk róla, hogy komolyan gondolják, és hajlandóak is áldozni a csapatért, az egyesületért. Az NB II megnyerését követõen azután tovább erõsítettük a csapatunkat, természetesen a hölgyeknél is az a cél, hogy az ETO-é legyen az ország legjobb futsal-csapata. A nõi csapatnál is szeretnénk a fiúknál bevált receptet követni, így a lányok döntõ többsége csak futsalozik, szerintem, szerintünk ez így helyes, ez a jövõ útja, még akkor is ha talán lassabban jön az áttörés, és kezdetben mások szemében talán nem várt pofonokat is kap a csapat.
- Egyetértek. Azt hallani, hogy igen komoly pénzt kapnak Gyõrben a játékosok.
+ Ez viszont nem igaz. Az egyesület az alapvetõ mûködés feltételeit biztosítja a csapat számára, ami pluszt tudunk adni, az a szállás és a munkahely, illetve aki ezt igényli, annak az iskoláztatásban tudunk segíteni - azt hiszem egyébként, ez sem kis dolog. Ezen a jövõben sem akarunk változtatni.
- Tervezik-e, hogy a fiúkhoz hasonlóan, a lányokhoz is igazoljanak külföldi játékosokat?
+ A felvetés jó, de amíg nem lesz nemzetközi megmérettetés a nõi bajnokok számára, addig elgondolkoztató, hogy megérné-e a befektetés? Tehát a konkrét kérdésre válaszolva: nem.
- Mi a nõi csapat célja?
+ Azt szeretnénk, hogy a felnõtt csapat a legjobbakat is szorítsa meg, és végezzen a dobogón. Kicsit távolabbra tekintve, fontosnak tartjuk a fiúkéhoz hasonló nõi klubmodell kialakítását, azt hogy utánpótlás csapataink megfelelõ szakmai munkával, egymásra épülve a sikeres jövõ alapját teremtsék meg.
- Tudja mi lesz december 8-án?
+ Persze, már beírtam a naplómba, jön az Astra. Remélem, visszavágunk a kiskunfélegyházi vereségért, de mielõtt mindenki túlzottan optimistának tartana, tisztában vagyunk vele, hogy nem az ETO a mérkõzés esélyese.
- Köszönöm, hogy egy órát ránk szánt, örülök, hogy sportszeretõ, agilis szakembert ismertem meg Önben. Remélem, máskor is lesz alkalmunk arra, hogy megismertessük az olvasókkal a véleményét. Ígérem, hogy honlapunk is segítséget nyújt a nõi futsal fejlesztésével kapcsolatos elképzelések összegyûjtésében, közhírré tételében", és mi magunk is közreadjuk majd saját javaslatainkat.
+ Én köszönöm, hogy megtiszteltek kérdéseikkel, sajnálom, hogy nem csak jó hírekkel tudtam szolgálni.
- Virág Iván -