Egy kis futsal-elmélkedés 1.
2010.09.04 | 00:00
Egy kis futsal-elmélkedés 1.

f
Mi a futsal?

Mit válaszolnál kedves olvasó, ha megkérdezném tõled, hogy mi a futsal? Szerintem sokan tanakodnátok a válaszon. Most megkérnék minden az olvasót, edzõt, hogy egy pillanatra rakják félre ezt az írást, és gondolják át, mi is a futsal. Ne egybõl válaszoljanak, hanem tudatosan gondolják végig. Tudják, mit segítek....illetve ez a nézetem!

Véleményem szerint, elõször is a futsalnak két fontos oldala van.
Az elsõ maga kispályás játék, amely a profi futsal mérkõzésekrõl szól, míg a másik oldala a játékos-képzés.
Mindkettõ nélkülözhetetlenül fontos, így hát beszéljünk egy kicsit ezekrõl.

A játék, a futsal mérkõzés:

A futsal nem más, mint a tudatos kispályás-labdarúgás. Abban különbözik az utcák, terek, grundok amatõr focijától, hogy ott csak cselezgetnek, rögtönöznek, míg a futsalban a mozgást, a technikát, és a taktikát, vagyis alapvetõen mindent, ami ezzel a játékkal kapcsolatos, az egy tudatosan alkalmazott játékelemmé válik. Az a játékos, aki fiatal korában futsal képzést kapott, sokkal gyorsabban érti meg, és térképezi fel ellenfele játékát, és ezért - felkészültsége alapján - tud és fog is válaszolni arra. A futsalban sok speciális, szinte csak erre a sportágra alkalmazható játékelem található. Ilyen például a forgás, a tudatos letámadás, ilyen az 5 a 4 elleni játék, az elzárás, de a négyen egy vonalban történõ támadásvezetés is ide tartozik. Ezeket a taktikai megoldásokat csak egy tanult futsal edzõ képes átadni a játékosoknak.

Ezért most beszéljünk egy kicsit az edzõkrõl!

Mégpedig arról, hogy milyen is a hozzáértõ futsal edzõ? Én úgy jellemezném, hogy nagyon aprólékosan kell ismernie a futball törvényeit a kispályán. Egy nagypályás edzõnek igen nehéz perceket hozhat, ha letéved egy futsal mérkõzésre. Ez nem a kispályás játék gyorsaságából következik, hanem abból, hogy taktikailag látni és érteni kell ezt a játékot, ami nagy gyakorlatot, és nagy odafigyelést igényel. Egy futsal edzõnek nem csak azt kell tudnia és látnia, hogy mit játszik a csapata és az ellenfél, hanem mindennek az ellenszerét is tudnia kell, és erre azonnal kell lépnie. A futsal edzõnek nagyon kevés ideje van a helyes válaszra, ráadásul a csapatával is tudatnia kell ezt! Sõt ezt a tudást teljes egészében a csapatának át kell tudni adnia. És ezt az edzéseken kell át adni még jóval azelõtt, mielõtt megtörténik a csapatával. Az igazi edzõ és csapata ott a pályán válaszol és dönt helyesen. Régen rossz, ha otthon jövünk rá, hogy mi volt? Vagy mi lett volna a helyes taktikai lépés a mérkõzésen?

Összefoglalva: a futsal edzõ nem egy „különleges lény", csak egy speciális edzõ, aki a kispályás taktika tudósa, de ez csak a futsal mérkõzéseken mutatkozik meg. Mert ahogy jönnek az edzések, úgy néhány taktikai elem miatt kezd közelíteni a nagypályás focihoz (például: fordított felállás, löbbölések, zárások, elterelõ mozgások, stb.). Sokan egy külön szakmának tartják, de ez így nem igaz, mert attól a pillanattól, ahogy a technikai képzést elkezdjük oktatni, akkor ennek a játéknak nagyon sok köze lesz a futballhoz.

Az a futsal edzõ, aki minél mélyebbre ássa bele magát a futsal-technikába, az rádöbben, hogy nagypályás játékos korábban ezt az aprólékos képzést hiányolta!

Na, ez az a pont, ahol csatlakozik a futballhoz a futsal igazi értéke, és pedig ez a játékosok képzése!

Játékos-képzés

Edzõi gondolatok: egy jó futsal edzõ rengeteget tud segíteni egy játékos fejlõdésében. Erre több példa van, ezek a következõk: a labda nélküli mozgás, labdás technikai és taktikai gyakorlatok, de ide csatlakozik a játék látásának, és az elõregondolkodásra illetve az ellenfél játékának az olvasására való tanítás fontosságának az átadása is. Kezdjük példákkal, és ebbõl is a brazillal! A brazil futballoktatás elég egyedi, õk másképpen képzelik el, mint a világ legtöbb országában. A brazilok az egyéni képzést teszik az elsõ helyre. A fiatal játékosokkal - 12-13 éves korukig a méretükhöz közel álló kispályán tartják az edzést, ezért - rengeteg kispályás mérkõzést játsszanak, egymás között. Hetekig csak cseleket tanulnak, a technikai képzésre, a labdakezelésre külön edzõt foglalkoztatnak. A brazil akadémiákon megtalálható a homokfoci pálya is, és hetente ott futballoznak, technikáznak, cseleznek - kötelezõ jelleggel. A pálya - méretébõl eredõen - gyorsabb gondolkodásra, és gyorsabb passzokra serkenti a játékosokat, azaz rengeteg rövid, úgynevezett kényszerítõ átadásra, és ezzel folyamatos helyezkedésre ösztökéli a játékosokat. Az edzõk, mivel értik ezt a játékot, állandóan fejlesztik a játékosok taktikai gondolkodásait. Ez nagyon fontos, mert ez által a játékosok sokkal hamarabb értik meg a labdarúgás tõrvényeit, és más futballkultúrából érkezõ játékosoknál sokkal magasabb szinten lesznek. Majd jön a nagypálya, ahol - hirtelen - rengeteg hely és sok-sok idõ lesz a tanultak végrehajtására. Azért itt álljunk csak meg!

Van itt egy fontos dolog, ami mellett nem mehetünk el szó nélkül, és ez a kiválasztás! Ebben nagyok igazán a brazil edzõk. Hogy mire is gondolok? Például arra, hogy nem minden játékos képes az egész futballpályát átlátni, ebbõl következõen maradandót sem képes a nagypályán alkotni, így megmarad kispályás focistának. Na, itt kerülnek a képbe a jó szemû edzõk, akik látják, hogy kibõl lehet Ronaldinho, kibõl Falcao, és a megfelelõ helyre irányítják a játékosokat. Ezeknek a játékosoknak egy része 13 éves korától éli a nagypályás focisták életét, de olyan egyéni képzéssel a tarsolyban, amivel a csak nagypályán képzett korosztályuk elõtt vannak. Igaz itt azért idõ kell a nagypályára való átálláshoz, de ezt ellensúlyozzák az egyéni képzésükbõl eredõ tudásukkal.

A futsalban többféleképpen lehet tanítani, és többféleképpen lehet képezni a játékosokat, de ennek a játéknak a belsõ mondanivalóját, a tudatosságát mindig látni kell a mozgásokban, és a technikai kivitelezésekben. Egy edzõnek ezt a tudást kell átadnia a játékosainak, de ha ezt nem látja, akkor nem is tudja elmagyarázni, azaz ekkor õ még nem futsaledzõ! Itt említeném meg, hogy szerintem kétféle futsaledzõ van. Amíg az egyik része érti a futsalt, és annak mestere, addig a többiek olyan edzõk, akik mindkét oldaláról ismerik ezt a sportágat, azaz jól „meccselnek", de értenek a játékosok képzéséhez is. Ennek a képzésnek ezer meg ezer eleme lehet, néhányat megemlítek - ízelítõül:- dinamikus láberõ-fejlesztés,- tudatos labda nélküli mozgás, - megtévesztõ mozgás,- 100%-os labdabiztonság, - két játékos kapcsolata,- több játékos együttmûködése, - cselezés labdával,- lövõcsel, - átadások, passzok,- „támaszkodó láb", - labda vonala,- fordított felállás, - taktika-képzettség- a játék látása.

De mi a legfontosabb a játékos-képzésnél? Nos, az idõ! Semmi sem fontosabb egy játékos oktatásánál, mint az, hogy minél hamarább megértse az átadások, a támaszkodó láb, a lövõcsel, a cselek, a fordított felállás, illetve a többi elem fontosságát, valamint azt, hogy mit miért, és mikor kell végrehajtani! Meg kell tanítani a játékosokat a leghatékonyabb cselekre, mert ez nem idõpocsékolás, hanem - úgymond - "kötelezõ olvasmány". Természetesen vannak olyan játékosok, akiknél ez adottság (tõlük lestem el). A futsal lényege vagy „belsõ gondolata" az, hogy a játékos a lehetõ legkorábban már magas szinten értse a játékot, és így olyan tapasztalatra tegyen szert, amellyel elõnyhöz jut azokkal a társaival szemben, akik nem kapták meg ezt a képzést. Amikor egy futball- vagy futsal mérkõzést nézek, azokat a dolgokat látom meg, veszem észre, amelyeket egy játékos tudatosan hajt végre, tehát gondolkodik a mérkõzésen. Szerintem, ha egy játékosnak korán meg tudjuk magyarázni a tudatos mozgások és gyakorlatok lényegét, akkor ezeket alkalmazni tudják a futballpályán, és a korosztályuknál sokkal hamarabb megértik a futball törvényeit. Számtalanszor hallottam már játékosokat sopánkodni olyan elemek miatt, amelyeket eddig - nagypályán - nem tanítottak meg nekik! A futsalt is oktatva olyan játékost kell képezni, aki már 20 éves korára birtokában van egy 35 éves játékos játék-intelligenciájának. A játékos-képzést a lehetõ leghamarabb ezekre a gondolatokra és alapokra kell helyezni. Remélem, így már érthetõ, hogy miért is van szükség a futsalra!

A következõ fontos kérdés, hogy „Mi lesz ennek a sportágnak a sorsa?" Most - szerintem - átnéznek rajta! Jó, tudom, hogy még igazán el sem terjedt a világban és Magyarországon, de én máris temetem, ugyanis a mai magyar vagy nemzetkõzi labdarúgásba nem olyan egyszerû csak úgy „besétálni" a futsallal! Véleményem szerint - viszont - ez csak napok kérdése! Néhány országban már rohamléptekkel építik be a játékos-képzési rendszerbe. Nézzük csak a tradicionális Angliát! Nagypályás válogatottjuk sikertelensége miatt fontolgatják a futsal és a brazil futball iskola oktatását! Lehet, hogy nem értenek hozzá? Kétlem, hogy így lenne, inkább elgondolkodtak, és felfedezték ebben a kispályás játékban, képzésben rejlõ lehetõségeket. Rájöttek, hogy passzolni is lehet a földön és nem csak ívelgetni.

 

Címkék

Hírdetés

Videók

SG Kecskemét Futsal Club - TFSE
2024.11.22 | 14:24
Aramis SE - Magyar Futsal Akadémia (2024.11.18, stream)
2024.11.18 | 08:06

Tabellák

HASONLÓ HÍREK

2024.11.01 | 08:45
2024.10.16 | 10:08
Női válogatott
2024.10.12 | 09:46
2024.10.06 | 20:15
2024.10.05 | 19:00
2024.09.13 | 13:00
Női válogatott
Támogatóink

Partnereink