Az eredményesség szempontjából döntõ a gyorsaság. Ez azonban adottság, amin változtatni nem igen lehet. Ám az elindulásokhoz használt dinamikus láberõ fejleszthetõ, és ez rendkívül fontos tényezõ a számunkra. A robbanékonyság a speciális izomedzés, fejlesztése tehát szintén feladata kell, hogy legyen az edzéseknek. Intenzív, rövid távú futásokkal, gyors fordulatok jellemzik a mérkõzést, és közben magas színtû technikai feladatokat is végre kell hajtaniuk a játékosoknak. Úgy kell összeállítanunk tehát az edzésgyakorlatainkat, hogy feltétlenül szerepeljen benne:
- indulások helybõl és mozgásból - reagálás az indító jelekre
- sprintek és párharcok összekötve
- sprintek és lövéssorozatok
- futóversenyek - rövid távú futások - intenzív intervall
- fogójátékok -Iram és irányváltoztatás
- technikai gyorsasági feladatok - fokozatos ismétlésszámmal
- taktikai gyorsasági feladatok - fokozatos ismétlésszámmal
- felugrások fordulások, kitámasztások
- erõfejlesztés és streching
- mérkõzésszerû edzés
Ezek közül, amit csak lehet, természetesen labdával is végeztetni kell.
Ügyeljünk itt is a terhelés és pihenés arányára. A 100%-os intenzitás mellett egy ember 5 és 40 mp közötti idõt vehet részt a gyakorlatban. Az ismétlések száma sem lehet sok maximum 5. A gyakorlatok közötti pihenõ idõ 2-3 perc. A játékosok gyorsaságának összetevõi:
- robbanékony erõ
- sprint gyorsaság
- gyorsasági állóképesség
- a technikai gyorsaság
- az irányváltoztatás gyorsasága
- milyen sebességgel tud lassítani
- az észlelés gyorsasága
A játékos labda nélküli és labdával történõ gyorsasága mellett döntõ a csapattársak, a játék gyorsasága is.
A teremlabdarúgásban a gyors gondolkodás elválaszthatatlan a gyors cselekvéstõl. Mindezekkel párhuzamosan a játékhelyzetek gyors megoldását is edzeni, gyakorolni kell. Komplex megoldást nyújt erre, például a labdatartásos és az ehhez hasonló feladatok, az un. kis játékok"
Rendkívül fontosak az olyan gyakorlatok, amelyek a fizikai terhelés mellett a mozgás koordinációjára is nagy hangsúlyt fektetnek. Ennek eredménye akkor jelentkezik, amikor már igen fáradt a játékos. A begyakorolt és helyesen alkalmazott mozgáselemek használata ilyenkor sokat segíthet, és kisebb a sérülés lehetõség is.